Artykuły

Warszawa. "Pokojówki" w Ateneum

Premiera "Pokojówek" francuskiego dramaturga Jeana Geneta w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się w piątek, 13 stycznia. Reżyserem i scenografem sztuki jest studentka Wydziału Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej, Ewelina Pietrowiak.

- To świetny tekst dlatego, że opowiada o rzeczy ważnej dla każdego człowieka - o tym, jak pomóc sobie żyć, jak znaleźć ujście dla swoich emocji, złości, nienawiści, miłości - powiedziała PAP reżyserka podczas poniedziałkowej próby medialnej sztuki.

"Pokojówki" będą drugą premierą Ateneum w sezonie 2005/2006 oraz egzaminem semestralnym Pietrowiak, która współpracowała dotąd m.in. z Mariuszem Trelińskim przy spektaklach "Dama Pikowa" i "Andrea Chenier" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

Genet, którego sztuki określane są mianem "teatru w teatrze" lub "gry luster", napisał "Pokojówki" w 1947 r. Bohaterkami tego jednoaktowego przedstawienia są dwie siostry - pokojówki Claire i Solange oraz ich Pani. W Ateneum w ich role wcielą się Joanna Pokojska (Claire), Maria Ciunelis (Solange) i Małgorzata

Pieńkowska (Pani).

Pod nieobecność Pani, Claire i Solange naśladują układy społeczne, w których tkwią na co dzień. Claire wciela się w postać chlebodawczyni, zaś Solange przypada rola służącej.

- Wbrew pozorom to nie jest "babskie" przedstawienie, ponieważ jego bohaterki przeżywają problemy dotyczące każdego z nas. Każdy z nas chce, aby jego życie było pełne wielkich momentów, aby nie było szare i nijakie - uważa Pietrowiak.

- Reżyserka sugerowała nam, abyśmy ubarwiły odgrywane przez nas postaci, więc starałam się stworzyć postać różnorodną i kolorową, wykraczając poza to, co wynika z tekstu sztuki - powiedziała PAP odtwórczyni roli Pani, Małgorzata Pieńkowska.

Polska premiera "Pokojówek" w reżyserii Konrada Swinarskiego odbyła się w 1966 r. w Starym Teatrze w Krakowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji