Artykuły

Łódź. W Powszechnym "Wakacje z kulturą" za złotówkę

Podobnie jak w latach ubiegłych Teatr Powszechny, jako jedyny teatr w Łodzi i jeden z nielicznych w kraju, gra w wakacje. W lipcowym repertuarze "Stopklatka" prezentowana w ramach akcji "Wakacje z kulturą" w cenie 1 zł za bilet.

Młodzi ludzie, którzy w pierwszych dniach lipca nie wyjechali jeszcze z miasta, będą mieli okazję wziąć udział w projekcie edukacyjnym realizowanym przez Teatr Powszechny wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi. Projekt ma stać się przyczynkiem do rozmowy z młodymi ludźmi na temat zagrożeń i konsekwencji, jakie niosą ze sobą zachowania niebezpieczne i sięganie po środki odurzające.

"Stopklatka" to opowieść o chłopaku będącym przed maturą, w życiu którego jeden moment zmienił wszystko. Sprawił, że musi zrewidować swoje plany i marzenia. Sztuka młodej, utalentowanej dramaturżki Maliny Prześlugi podejmuje temat młodego człowieka, który uległ wypadkowi. Jedna chwila, jedna decyzja zmieniają jego życie. Na scenie widzimy młodego aktora - Jakuba Firewicza, który opowiada o szkole, pasji, przyjaźniach i pierwszej miłości, jednak dowiadujemy się, że dla jego bohatera to tylko wspomnienia. Jedyne co mu pozostało to jego pasja - film. Malina Prześluga nadając swojej sztuce tytuł "Stopklatka" w metaforyczny sposób odwołuje się do charakterystycznego dla filmu zabiegu zatrzymania akcji, dającego możliwość przyjrzenia się bohaterom i ich działaniom z bliska, zmiany decyzji, uruchomienia zdarzeń z nową wiedzą i nową motywacją. Niestety w życiu nie ma takiej możliwości. Chwila nieuwagi, szaleństwa powoduje nieodwracalne skutki.

Spektaklowi towarzyszyć będą warsztaty teatralne i spotkania z psychologiem, podczas których poruszony zostanie nie tylko temat używek - profilaktyki i umiejętności powiedzenia "nie", ale również szerszy kontekst radzenia sobie z własnymi emocjami, uwierzenia w siebie, rozwiązywania problemów i umiejętności rozmawiania o nich. Warsztaty teatralne zapoznają młodych ludzi z nowymi formami wyrażania siebie, swoich emocji i ekspresji tematów, które nie zawsze potrafią nazwać i wyartykułować podczas rozmowy.

Obok profilaktyki celem projektu jest również zainteresowanie młodych ludzi szeroko rozumianą kulturą i wyrobieniu w nich nawyku uczestniczenia w życiu teatralnym. Dzięki wsparciu finansowemu z Urzędu Miasta, bilety na "Wakacje z kulturą" w Teatrze Powszechnym kosztują 1 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji