Artykuły

Poznań. Agnieszka Duczmal honorową obywatelką

Dyrygentka, założycielka i dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus Agnieszka Duczmal odebrała w poniedziałek w Poznaniu tytuł honorowego obywatela miasta. Odbyło się to w trakcie uroczystej sesji rady miasta, w dniu imienin patronów Poznania.

Rada miasta przyznała Agnieszce Duczmal honorowe obywatelstwo "w uznaniu dla wybitnych osiągnięć muzycznych ze szczególnym uwzględnieniem dorobku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, oraz doceniając zasługi dla kształtowania artystycznego oblicza Poznania.

W trakcie sesji zwołanej w poznańskim ratuszu wręczone zostały także tytuły Zasłużonego dla Miasta Poznania. Otrzymali je m.in. piosenkarka Eleni i aktor Michał Grudziński.

Jak powiedział podczas sesji przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, przyznany Agnieszce Duczmal tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania jest "wyrazem uznania dla jej wybitnych dokonań artystycznych o randze międzynarodowej". Podkreślił przy tym, że prowadząc Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Duczmal wywarła trwały wpływ na kształt życia kulturalnego Poznania.

Agnieszka Duczmal dziękując za wyróżnienie podkreśliła, że wydarzenie to jest świętem także dla jej rodziny i dla jej orkiestry. "Oni wszyscy towarzyszyli mi, towarzyszą i wspierają mnie przez wszystkie lata mojej twórczości" - powiedziała.

Podkreśliła, że kierowana przez nią orkiestra promuje Poznań na całym świecie.

"Wielokrotnie miałam propozycje pracy poza Polską, ale zostałam tutaj, w Poznaniu. Całe moje serce oddałam temu miastu i mojej orkiestrze. Tytuł honorowego obywatela jest dla mnie nagrodą za naszą wspólną pracę, pracę wszystkich muzyków, którzy tworzyli i tworzą orkiestrę. Moja orkiestra uzyskała miano jednej z najlepszych orkiestr kameralnych na świecie i myślę, że Poznań może być z nas dumny" - dodała.

Agnieszka Duczmal urodziła się w 1946 roku w Krotoszynie. Jest córką dyrygenta Henryka Duczmala. Studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Podczas studiów, w 1968 roku, utworzyła orkiestrę kameralną Pro Musica.

Po uzyskaniu dyplomu pracowała w Filharmonii Poznańskiej i w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Utworzona i kierowana przez nią orkiestra kameralna została przekształcona w zespół Polskiego Radia i Telewizji, który od 1988 r. występuje pod nazwą Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus.

W dorobku artystycznym Duczmal znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie "Wariacji Goldbergowskich" J.S. Bacha w transkrypcji Jozefa Kofflera na orkiestrę kameralną. Dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych dla swojej orkiestry.

Jej orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tourn,e po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata.

Agnieszka Duczmal jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiego Teatro alla Scala. Tradycje dyrygenckie w rodzinie kontynuuje jedna z jej córek - Anna.

Dotąd Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania przyznano m.in.: papieżowi Janowi Pawłowi II, Stefanowi Stuligroszowi, Gerardowi Labudzie, Margaret Thatcher, Lechowi Wałęsie, Tadeuszowi Mazowieckiemu i Hannie Suchockiej.

Ceremonia wręczenia tytułu odbywa się co roku 29 czerwca podczas uroczystej sesji rady miasta, zwoływanej w imieniny patronów Poznania, świętych Piotra i Pawła. Wówczas wręczane są również tytuły Zasłużonego dla Miasta Poznania oraz przyznawane przez miasto nagrody.

W tym roku tytuły Zasłużonego dla Miasta Poznania rada miasta przyznała aktorowi Teatru Nowego w Poznaniu Michałowi Grudzińskiemu, piosenkarce Helenie Tzoka - Eleni, historykowi, redaktorowi naczelnemu "Kroniki Miasta Poznania" prof. Jackowi Wiesiołowskiemu a także zaangażowanej we współpracę między Poznaniem a czeskim Brnem Janie Subrovej. Tytuł przyznano także poznańskiemu oddziałowi Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji