Artykuły

Rosja. Grand Prix dla "Lekcji miłości" Teatru Jaracza

Spektakl "Lekcje miłości" Iriny Waśkowskiej w reż. Rafała Sabary zdobył główną nagrodę na zakończonym Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Współczesnej Dramaturgii "Kolyada-Plays", który odbył się w Jekaterynburgu, w Rosji.

O Grand Prix festiwalu dla łódzkiego przedstawienia poinformowała we wtorek PAP Anna Królikowska z "Jaracza". Powiedziała, że podczas tegorocznej edycji "Kolada-Plays" rosyjscy widzowie zobaczyli w sumie 25 spektakli konkursowych w wykonaniu teatrów m.in. z Rosji, Serbii, Kazachstanu i Mołdawii. "Lekcje miłości", które były "na żywo" tłumaczone na język rosyjski, zaprezentowano dwukrotnie na scenie Teatru Młodego Widza. Przedstawienia oceniało 6-osobowe jury składające się z krytyków teatralnych z Moskwy i Jekaterynburga.

Spektakl Waśkowskiej to historie dwóch rodzin: Łarisy i jej matki oraz Maszy, jej męża i matki. Widz jest świadkiem trudnych i czasem toksycznych relacji pomiędzy członkami rodzin. Przedstawienie miało polską prapremierę na Scenie Kameralnej Teatru Jaracza w marcu tego roku. W festiwalowych spektaklach udział wzięli: Milena Lisiecka (jako matka Łarisy oraz jako matka Maszy), Matylda Paszczenko (Łarisa), Agnieszka Skrzypczak (Masza) i Marek Kałużyński (Misza).

Królikowska przypomniała, że poprzednia wizyta Teatru Jaracza (w 2013 roku) na jekaterynburskim festiwalu zaowocowała nagrodą dla najlepszej aktorki - Agnieszki Skrzypczak za rolę w spektaklu "Marzenie Nataszy" w reż. Nikołaja Kolady.

Tegoroczny wyjazd teatru odbył się dzięki współpracy z Culture.pl - portalem Instytutu Adama Mickiewicza.

Nikołaj Kolada to rosyjski dramatopisarz, aktor i reżyser. Mieszka w Jekaterynburgu. Pierwszą sztukę "Gramy w fanty" napisał w 1986 roku. Odniósł z nią sukces w Moskwie i Petersburgu. Napisana trzy lata później "Proca" zyskała popularność nie tylko w Europie, ale i w Stanach Zjednoczonych. W sumie jest autorem ponad 100 sztuk. W Polsce najbardziej znane są: "Merylin Mongoł", "Martwa królewna", "Polonez Ogińskiego", "Gąska", "Baba Chanel" i "Proca".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji