Artykuły

Kielce. Powstanie taneczna wersja Drogi Krzyżowej

Tancerze z Kieleckiego Teatru Tańca, muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej, chórzyści z Fermaty, a jako gwiazdy Andrzej "Piasek" Piaseczny i Justyna Steczkowska. Tak wygląda obsada "Pasji" - premierowego widowiska inspirowanego Drogą Krzyżową Jezusa Chrystusa, które zobaczymy w kwietniu w Kieleckim Centrum Kultury.

Autorami libretta i pomysłodawcami całego projektu widowiska są Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak [na zdjęciu], szefowie Kieleckiego Teatru Tańca. Pomysł narodził się pięć lat temu. - Z nami tak już jest, że na brak pomysłów nie możemy narzekać, większość z nich czeka w kolejce. Libretto do "Pasji" napisaliśmy razem, następnie przyszedł czas na szukanie partnerów do wystawienia spektaklu - mówi Elżbieta Szlufik-Pańtak.

Pierwsze kroki prowadziły do Filharmonii Świętokrzyskiej. - Ku naszej radości dyrektor Jacek Rogala chętnie się zgodził na współpracę i zapalił do tego projektu - podkreśla dyrektor KTT.

Podobnie było z chórem Fermata, który bez wahania wszedł w realizację "Pasji". Wszystkie teksty napisał kielczanin Henryk Jachimowski, zaś muzykę skomponował Paweł Łukowiec, wykładowca Akademii Świętokrzyskiej.

- To właśnie jest najważniejsze przy realizacji tego projektu, że każdy z uczestników podchodzi do niego ze szczerymi chęciami, ogromną energią i przyjaźnią. To bardzo ważne - zaznacza Szlufik-Pańtak. Dodaje też, że wersja Drogi Krzyżowej będzie dość oryginalna. Na pierwszym planie znajdzie się Maria Magdalena i Judasz. Jezus będzie widoczny w tle, nie przewidziano dla tej postaci partii wokalnej.

- Skoncentrowaliśmy się na nawróceniu Marii Magdaleny i pokazaniu Judasza nie jako bezwzględnego zdrajcy, ale człowieka, który zapłaci za swoją chwilę słabości - wyjaśnia pomysłodawczyni. Rolę Marii Magdaleny zatańczy Ewelina Kubot, a Judasza - Grzegorz Pańtak.

Gościnnie w kieleckiej "Pasji" zaśpiewa Justyna Steczkowska i Andrzej "Piasek" Piaseczny. - Zwłaszcza Justyna, która z nami współpracuje od dłuższego czasu, ma w sobie duży potencjał teatralny. Cieszę się, że oboje przyjęli naszą propozycję - mówi dyrektor KTT. Premiera widowiska w Wielką Środę, 12 kwietnia. Być może spektakl będzie rejestrowany przez TVP2.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji