Artykuły

Łódź. Rewolucyjny pochód przeszedł Piotrkowską

"Robotnik pracujący bez wytchnienia nie jest w stanie wyżywić siebie i rodziny", "Robotnicy, rząd smaga nas biczem", "Precz z caratem" - takie hasła usłyszeli w sobotni wieczór zaskoczeni bywalcy kawiarnianych ogródków przy ul. Piotrkowskiej. Niemal jak 110 lat temu.

Ponad 150 osób wzięło udział w sobotnim pochodzie upamiętniającym 110. rocznicę rewolucji 1905 r. i jej łódzki epizod - powstanie, które trwało od 22 do 24 czerwca 1905 r. Według niepełnych danych urzędowych zginęło wówczas 151 osób (79 Żydów, 55 Polaków i 17 Niemców). Historycy mówią raczej o 1-2 tys. zabitych i rannych. W strajkach brało udział kilkadziesiąt tysięcy robotników.

Spektakl w podwórku

Obchody poprzedziło widowisko zorganizowane w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur w podwórku przy ul. Rewolucji 1905 r. 29 - "Lepka purpura łódzkich kwiatów" [na zdjęciu] w reżyserii Krzysztofa Czeczota. Scenariusz napisał Kamil Piskała, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego i współautor książki "Rewolucja 1905. Przewodnik Krytyki Politycznej". Łódzcy aktorzy - m.in. Bronisław Wrocławski i Michał Staszczak - wygłaszali słowa robotników, którzy strajkowali, wygrażali carskim żołnierzom i spierali się ze sobą, przekonując do postulatów. Ich wypowiedziom towarzyszyła muzyka na żywo w wykonaniu zespołu Ted Nemeth. Industrialne i postrockowe brzmienia dodawały dynamiki relacjom z walk i strajków.

Pochód Piotrkowską

Po zakończeniu widowiska większość widzów przeszła na róg ulic Rewolucji 1905 r. i Wschodniej. Stamtąd wyruszył pochód "Żyję w mieście rewolucji" zorganizowany przez Świetlicę Krytyki Politycznej. Ponad 150-osobowy tłum przeszedł ul. Piotrkowską do ławeczki Tuwima, zatrzymując się w podwórkach, w których utwory inspirowane walkami rewolucyjnymi wykonali aktorzy Teatru Chorea. W podwórku przy ul. Piotrkowskiej 17 z Niebostanu został wywieszony olbrzymi transparent z postulatami, o które walczyli polscy, żydowscy i niemieccy robotnicy, m.in. ubezpieczenie na starość, dwutygodniowe urlopy, 8-godzinny dzień pracy.

Transparenty i pieśni

Uczestnicy pochodu nieśli transparenty z hasłami: "Robotnicy walczyli o godność ludzką", "PPS", "Niech żyje rewolucja", "Zniesienie pracy akordowej". Prowadzący pochód nawoływał: "Robotnik pracujący bez wytchnienia nie jest w stanie wyżywić siebie i rodziny", "Robotnicy, rząd smaga nas biczem", "Precz z caratem".

Towarzyszący marszowi Krakowski Chór Rewolucyjny wykonał robotnicze pieśni z epoki, m.in. "Łodziankę", w jidysz "In ale gasn" czy angielskie "The is Power in a Union".

Również w sobotę, w południe, przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi oraz Krytyki Politycznej złożyli kwiaty przed pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w parku im. Józefa Piłsudskiego (na Zdrowiu).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji