Artykuły

Masłowska pyta w Berlinie o naszą tożsamość

Młoda pisarka, która kilka lat temu wywoływała tyle kon­trowersji, dziś jest naszym najczęściej wystawianym po­za krajem dramaturgiem.

"Dwoje biednych Rumu­nów mówiących po polsku", jej pierwszy dramat, powstał na zamówienie projektu TR/PL Grzegorza Jarzyny, wyreżyserował go Armin Petras, dyrektor berlińskiego teatru Max Gorki. Premiera od­była się w czerwcu zeszłego roku na festiwalu Wiener Festwochen w koprodukcji z Theatherformen. Wcześniej Masłowska wygrała konkurs ogłoszony przez teatr w Gratzu na najlepszy monodram napisany na podstawie blogu.

Teatralna prapremiera no­wej sztuki "Między nami do­brze jest" odbędzie się na jed­nej z najważniejszych nie­mieckich scen - kieruje nią Thomas Ostermeier. Będzie to koprodukcja Schaubuhne i TR Warszawa Grzegorza Ja­rzyny, który reżyseruje przedstawienie.

Masłowska w swojej sztuce stara się odpowiedzieć na py­tanie, co spaja dziś naszą na­rodową tożsamość. Idąc tym tropem, nie unika okrutnych i bolesnych odpowiedzi. Ujawnia polskie problemy wywołane historią - rozdar­cie i dramat pamięci star­szych pokoleń, a także totalne zagubienie młodych, których świadomość tworzy z jednej strony popkultura, z drugiej zaś - martyrologia.

Sztuka pokazuje trwające do dziś cywilizacyjne, spo­łeczne i - najbardziej dotkli­we - psychiczne skutki oku­pacji. Nasz największy histo­ryczny paradoks polega na tym, że mimo upływu czasu dramat wojny pozostaje nie­dokończony. Wydobywając tragizm polskiego losu, Ma­słowska unaocznia jednocze­śnie, jak bardzo go zmitologizowaliśmy. Nawet jeśli kpi z narodowych uzurpacji, czuć w jej sztuce rozpacz i przera­żenie. Nie tylko historią, ale i dniem współczesnym Pol­ski: manipulacjami polityków i Radia Maryja, a także tym, jak reklama i medialny bełkot zawłaszczają nasz język, pod­porządkowując go logice kłamstwa. Pisarka punktuje polityczną poprawność i ob­naża irytujące eufemizmy ka­pitalistycznej nowomowy.

Grzegorz Jarzyna po spek­taklu "T.E.O.R.E.MAT", w któ­rym zagrał Jan Englert, zaska­kuje kolejną decyzją obsadową - zaprosił do współpracy Danutę Szaflarską. Zagrają również: Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Magdalena Kuta, Agnieszka Podsiadlik, Alek­sandra Popławska, Katarzy­na Warnke, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz i Lech Łotocki. Scenografia - Magdale­na Maciejewska, kostiumy - Magdalena Musiał, reżyse­ria światła - Jacqueline Sobiszewski. Sztukę wydala Lampa i Iskra Boża. Projekt teatralny realizowany jest przy wspar­ciu programu "Warszawa - Europejska Stolica Kultu­ry 2016". Premiera polska od­będzie się w kwietniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji