Artykuły

Szczecin. OFFicyna jasnym punktem Niebuszewa

Miejsce sztuki OFFicyna zmieniło oblicze szczecińskiego Niebuszewa.

Owiana złą sławą legendarna dzielnica przestała być znana tylko z powodu kultowego targowiska o wdzięcznej nazwie Manhattan czy wysokiego stopnia przestępczości. Obok zajezdni tramwajowej Niemierzyn, niedaleko parku Kasprowicza, kilka lat temu powstało centrum twórczości artystów oryginalnych, czerpiących pomysły przede wszystkim ze sztuki współczesnej. Spektakle teatralne, koncerty, wystawy, projekcje filmowe i warsztaty - to wszystko dzieje się przy ulicy Lenartowicza 4.

Nowy rok OFFicyna rozpocznie poniedziałkowym (9 bm.) spektaklem (godz. 19) Teatru Nie Ma pt "Klucz". Do samotnej nauczycielki przychodzą uczniowie z klasy maturalnej pod pretekstem złożenia jej życzeń urodzinowych. Okazuje się jednak, że wizyta nie jest bezinteresowna. Uczniowie, którzy wczoraj zdawali pisemną maturę z matematyki, chcą wymóc na nauczycielce zgodę na wydanie klucza do sejfu, co umożliwiłoby im zamianę źle lub słabo napisanych prac. Rozpoczyna się psychologiczna gra pomiędzy zdesperowaną młodzieżą i broniącą swojej godności kobietą. Tekst Ludmiły Razumowskiej wyreżyserowała Tatiana Malinowska-Tyszkiewicz. Na scenie pojawią się: Anna Gielarowska, Marta Jesswein. Artur Bartosiewicz, Piotr Kołakowski i Maciej Kowalik

Sztuka miała już swoją premierę w Teatrze TVP (główną rolę zagrała Halina Łabonarska), a jak zabrzmi to przedstawienie grane dla młodych - przez młodych - na scenie OFFicyny? Zobaczymy...

Poza przedstawieniem do końca stycznia będzie można obejrzeć wystawę pn. "Sprzedane wspomnienia", zawierającą odnalezione w szczecińskich antykwariatach stare fotografie (niektóre z nich pochodzą aż z początku XX wieku!). Będzie też można wziąć udział w akcji społecznej "ARTCUBE - potrzeba sztuki'', w ramach której za jedyne 30 zł + VAT sprzedawane są kolekcjonerskie kostki zaprojektowane przez artystów z różnych dziedzin sztuki. Oprócz tego cały czas działa księgarnia OFFicyny, która do zaoferowania ma książki wydawnictwa Forma. Aktualnie w sprzedaży są dzieła berlińsko-szczecińskich autorów: "Czas przeprowadzki" Krzysztofa Niewrzędy oraz "Anioły i świnie. W Berlinie'" Brygidy Helbig.

OFFicyna ma status stowarzyszenia i działa niekomercyjnie. Finansowana jest głównie przez Miasto Szczecin. Wspiera ją również Fundacja Batorego w ramach programu "Kuźnia - dotacje na rozwój instytucjonalny organizacji pozarządowych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji