Artykuły

Gdynia. "Tymoteusz Rym Cim Cim" z Szamocina w TGG

Teatr Gdynia Główna oraz Studio Form Edukacyjno-Artystycznych Luba Zarembińska zapraszają 27 czerwca na premierę spektaklu Teatru Stacja Szamocin pt. "Tymoteusz Rym Cim Cim", w reż. Luby Zarembińskiej, inspirowanego sztuką Jana Wilkowskiego.

Pełen humoru i ciepła spektakl o niesfornym niedźwiadku - Tymoteuszu Rym Cim Cim i samotnie wychowującym go Tacie niedźwiedziu. Tymoteusz przygarnia bezdomnego psa, co prowadzi do wielu zabawnych perypetii. W przedstawieniu ożywają poduszki, koce, poszewki i inne przedmioty codziennego użytku, kreując przy pomocy wyobraźni widza pełnokrwiste komediowe postacie z serii dziecięcych sztuk Wilkowskiego o Tymoteuszu: Misia i jego Tatę, Ptaki, Kwokę, Psiuńcia i Lisicę.

Perypetie Tymoteusza i jego rodziny towarzyszą już od blisko czterdziestu lat kolejnym pokoleniom dziecięcej publiczności. Tym razem Tymoteusz w drodze do sklepu spotyka pieska, z którym bardzo się zaprzyjaźnia. Jednak pomysł posiadania psa bardzo nie podoba się jego Tacie. Tymek i Psiuńcio nie mogą się jednak rozstać...

Tekst sztuki przywołuje ciepłą rodzinną atmosferę, ukazując zabawne konflikty pokoleniowe pomiędzy synkiem a samotnie wychowującym go tatą. Przypomina o sile przyjaźni i lojalności naszych najbliższych, na których w obliczu niebezpieczeństwa zawsze można liczyć.

Scenografia, jak w innym spektaklach Teatru Stacja Szamocin to przedmioty, które na co dzień możemy spotkać w każdym domu. Na oczach publiczności z poduszek, koców, poszewek, wieszaka i krzeseł kreowane są animowane formy postaci oraz świat leśnego domku niedźwiedzi. Po raz kolejny Luba Zarembińska udowadnia, że przy pomocy wyobraźni i odrobiny animacyjnego talentu można stworzyć kolorowe i pełne komediowej dynamiki przedstawienie, w którym wyobraźnia gra pierwszoplanową rolę.

***

Luba Zarembińska - reżyserka, aktorka, studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Wydziału Reżyserii Teatru Lalek w Białymstoku. Do Szamocina, w którym obecnie mieszka i tworzy, przyjechała na początku lat dziewięćdziesiątych. Prowadzi tu Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne, Ośrodek i Teatr. Jej teatralna, ale również edukacyjna i społeczna działalność, znane i cenione są nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju i za granicą. Współpracuje również z Teatrem Gdynia Główna. Luba Zarembińska otrzymała wiele nagród za swoje artystyczne, edukacyjne i społeczne projekty. Należą do nich między innymi: dwie nagrody Ministra Kultury, nagroda zespołowa za spektakl Spowiedź w drewnie w czwartej edycji Konkursu na wystawienie polskiej sztuki współczesnej organizowanym przez ZASP i Ministerstwo Kultury (1998), Medal Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla Wielce Zasłużonego dla Kultury Wielkopolski, Medal 75-lecia PKP za uratowanie zbędnego majątku PKP (2001). Zarembińska otrzymała również nominację do Paszportu "Polityki" w 1998 roku. W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

--

Jan Wilkowski - dramatopisarz, reżyser, inscenizator, autor scenariuszy teatralnych i telewizyjnych, aktor, lalkarz, pedagog teatralny. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lalkarstwa. Urodził się 15 czerwca 1921 roku w Warszawie, zmarł 28 grudnia 1997 roku. Autor wielu sztuk dla teatru lalek, m.in. "O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba", "Zaczarowany fortepian", "Teatrzyk w koszu", "Spowiedź w drewnie" oraz wiele przygód Misia Tymoteusza Rymcimci, które wystawiane były na wszystkich lalkowych scenach polskich i na wielu zagranicznych. Proste przygody Misia kryły w sobie głębię i bogactwo dziecięcej osobowości, w tych sztukach Wilkowski dał wyraz niezwykłej umiejętności wniknięcia w psychikę dziecka oraz wykazał się ogromną wrażliwością na przemiany człowieka jakie niesie ze sobą współczesność.

--

Tymon Bocian - gimnazjalista. Mimo młodego wieku ma już za sobą kilka znaczących doświadczeń aktorskich w Teatrze Stacja Szamocin oraz w Sopockiej Scenie Off de BICZ. Występował m.in. w spektaklach: "Zamiatacze ulic" i "O Jasiu, co po świecie wędrował" Teatru Stacja Szamocin oraz w roli św. Jerzego w "Spowiedzi Wowry" w Sopockiej Scenie Off de BICZ.

--

Agata Mieniuk - aktorka, absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała w spektaklu "Mayday. Run for your wife" w reż. Dariusza Majchrzaka. Od tego czasu związana z trójmiejską sceną off-ową. Wystąpiła m.in. w "Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej" i "Ała Rzeczywistość". Uczestniczka licznych warsztatów aktorskich i wokalnych oraz projektów pozainstytucjonalnych. W Teatrze Gdynia Główna stworzyła kreacje w "Bjórze" i "Antyciele" Marcina Groty oraz w "Mewie. Dziwnej sztuce" wg A. Czechowa w reżyserii Ewy Ignaczak.

--

Bartłomiej Sudak - aktor, muzyk, wokalista, absolwent L'art Studio i Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Występował na scenach m.in. Teatru Żydowskiego, Teatru Roma w Warszawie, Teatru Dramatycznego w Elblągu, Teatru Muzycznego w Gdyni. Związany przede wszystkim wokalnie z Warszawą (członek m.in. chóru Sienna Gospel Choir) i teatralnie z Trójmiastem. Można go zobaczyć w trójmiejskich spektaklach "Ała Rzeczywistośc" czy "Disco Polo - wieczór poezji śpiewanej". W Teatrze Gdynia Główna można go zobaczyć w spektaklach Marcina Groty "Bjóro" oraz "Antyciało".

***

27 czerwca godz. 17

28 czerwca godz. 12

Bilety: 15 zł

Rezerwacja:

tel. 58 351 15 12

kom. 600 306 634; 600 306 632

teatr@teatrgdyniaglowna.pl

sprzedaż online: http://teatrgdyniaglowna.interticket.pl/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji