Artykuły

Gajos i Janda jako Mąż i Żona

Prawdziwie doborowy zespół aktor­ski spotkał się w komedii Aleksandra Fredry "Mąż i żona" przygotowanej przez Teatr Powszechny w Warszawie.

W klasycznym repertuarze wystąpiły sa­me gwiazdy, ulubieńcy publiczności, wy­bitne aktorskie osobowości i niemal już legendy polskiego teatru i filmu. Janu­sza Gajosa w roli hrabiego Wacława, Krystynę Jandę jako jego żonę Elwirę, Piotra Machalicę jako Alfreda, Joannę Żółkowską w roli Justysi i Gustawa Lutkiewicza jako kamerdynera zobaczą także widzowie w Łodzi dzięki Festiwalowi Sztuk Przyjemnych odbywającemu się na scenie łódzkiego Teatru Po­wszechnego.

"Mąż i żona" - druga opublikowana po "Panu Geldhabie" komedia {#au#207}Fredry{/#} - cieszyła się sympatią publiczności za­wsze. Jak w czasie swojej prapremiery w 1823 roku tak i dziś dostarcza wi­dzom wspaniałej zabawy. Krytycy cenili ją za powaby języka, mieniącego się róż­nymi odcieniami ironii, dowcipne dialogi, doskonałość konstrukcji sztuki oraz głębię i wdzięk, z jakimi ukazane zostały postacie. Czasem budziła też zgorsze­nie. Najczęściej pojawiały się zastrzeże­nia co do treści będącej "nie zanadto bu­dującą", "wielce niemoralną " czy też ta­ką, która "przedstawia zanadto niekorzy­stnie pożycie domowe". Ostrość satyry Fredry i wyśmiewanie wad bliźnich spo­wodowały, że wokół jego osoby jeszcze za życia wytworzyła się atmosfera nie­chęci i pomówień. Jednak przed zbyt po­ważnym traktowaniem postaci komedio­pisarza właściwym znamienitym profeso­rom literatury przestrzegał {#au#102}Boy-Żeleń­ski{/#}, wspominając słynne sprośne wier­szyki Fredry, będące "wybrykiem ułań­skiego humoru lub lwowskich wywcza­sów młodego eks-kapitana". Fredro to ra­czej wiejski pan bawiący się sztuką ko­medii. Czyż nie przesadzają "ci, którzy 30-letniego niespełna autora Męża i żo­ny' stylizują na surowego i karcącego moralistę" - zastanawiał się Boy.

Bawmy się zatem dowcipem Fredry, tym bardziej że możemy zobaczyć jego sztukę w mistrzowskim wykonaniu akto­rów Teatru Powszechnego z Warszawy w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Spektakl, zostanie wystawiony na scenie łódzkiego Teatru Powszechnego 28 i 29 listopada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji