Artykuły

Kraków. Nagroda im. Wyspiańskiego dla spektaklu "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!"

Obsada aktorska spektaklu "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" w reż. Moniki Strzępki została uhonorowana Nagrodą Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego. Wręczono ją po raz czwarty w nocy z soboty na niedzielę podczas 9. Nocy Teatrów w Krakowie.

Przewodniczący kapituły nagrody, literaturoznawca i teatrolog prof. Jacek Popiel, odczytując werdykt, podkreślił, że obsadę "nie-boskiej komedii. Wszystko powiem Bogu!" nagrodzono za "wybitne rzemiosło aktorskie całego zespołu". Dodał, że w tym roku do kapituły wpłynęły 22 wnioski, z czego tylko jeden nie spełniał wymogów formalnych.

Warsztat, kreatywność i ekspresja

Laureatami nagrody zostali: Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Dorota Segda, Marta Nieradkiewicz, Marta Ojrzyńska, Dorota Pomykała, Anna Radwan-Gancarczyk, Małgorzata Zawadzka, Juliusz Chrząstowski, Szymon Czacki, Marcin Czarnik, Michał Majnicz, Adam Nawojczyk i Radomir Rospondek.

Wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł. Zgodnie z regulaminem w przypadku nagrody zespołowej kwota ta jest dzielona pomiędzy członków zespołu. - W tym roku kandydatów było wielu, toczyły się burzliwe dyskusje. Kapituła postanowiła dokonać takiego rozstrzygnięcia w uznaniu znakomitego warsztatu aktorskiego, kreatywności i ekspresji zespołu, który występuje w tym spektaklu" - mówił członek kapituły nagrody, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic.

Spektakl w reżyserii Moniki Strzępki do tekstu Pawła Demirskiego, inspirowanego dramatem Zygmunta Krasińskiego, miał premierę 20 grudnia 2014 roku na Scenie Kameralnej Narodowego Starego Teatru. Przedstawienie zostało zrealizowane po tym, jak w Starym Teatrze zawieszono próby i zrezygnowano z wystawienia "Nie-boskiej komedii. Szczątków" w reż. Oliviera Frljicia.

70 spektakli i przedsięwzięć kulturalnych

Nagroda teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego, ustanowiona przez Radę Miasta Krakowa w 2011 r., jest przyznawana artyście bądź zespołowi za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia teatralne, które w minionym roku kalendarzowym powstały i były prezentowane w Krakowie.

Pierwszym jej laureatem w roku 2012 był aktor Radosław Krzyżowski. W 2013 roku nagrodę dostał dziewięcioosobowy zespół twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy. Przed rokiem nagroda trafiła do aktora teatralnego i filmowego Grzegorza Mielczarka.

W 9. Nocy Teatrów uczestniczyło 12 teatrów instytucjonalnych i ponad 30 teatrów i grup nieinstytucjonalnych, które przygotowały ponad 70 spektakli i przedsięwzięć kulturalnych, m.in. spotkania z aktorami, prezentacje multimedialne i zwiedzanie niedostępnych na co dzień dla widzów teatralnych zakamarków.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji