Artykuły

Katowice. Teatr Śląski na Industriadzie

Teatr Śląski zaprasza do udziału w teatralnym projekcie "Nie z tej ziemi!", który swoją premierę będzie miał 13 czerwca podczas Industriady 2015 na katowickim Nikiszowcu. Autorami projektu są Robert Talarczyk i Rafał Urbacki.

Dzięki wielomiesięcznym spotkaniom i rozmowom z mieszkańcami Nikiszowca powstała kronika drobnych wspomnień dzielnicy, która stała się podstawą do zbudowania parateatralnej formy połączonej z aplikacją multimedialną.

Instalacja intermedialna w zabytkowej przestrzeni kolonii górniczej Nikiszowiec jest projektem z pogranicza teatru, sztuki społecznej i multimediów. To unikatowe przedsięwzięcie angażuje młodych aktorów i tancerzy oraz rdzennych mieszkańców Nikiszowca. Autorami koncepcji i realizatorami "Nie z tej ziemi!" są reżyser Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego oraz Rafał Urbacki, reżyser i choreograf młodego pokolenia.

Nikisz, pierwotnie kolonia górnicza, wciąż się zmienia: przez ponad sto lat swojego istnienia przechodziła okresy rozkwitu i zapaści. Obecnie jest jedną z najmodniejszych dzielnic aglomeracji. Tylko czy Nikiszowiec nie staje się skansenem? Czy najmłodsze, czwarte już pokolenie mieszkańców podziela fascynację dzielnicą? Jedna z mieszkanek twierdzi, że Nikisz umiera, bo staje się modnym skansenem, który jest opisywany, fotografowany i filmowany, ale "wraz z każdym dziełem Nikisz idzie w świat, idzie jako Śląsk, i coś stąd wynosi."

Ten projekt to zaproszenie do spaceru po Nikiszowcu, podczas którego będzie można poznać te mniej wydeptane ścieżki. Wszystko po to, by dostrzec, że pamięć mieszkańców nie poszukuje powrotu do lepszego czasu, tylko dostrzega zmiany i pragnie być przekazana młodszym pokoleniom. To coś innego niż kadry filmowe czy obrazy Grupy Janowskiej. To wspomnienia podane z ust do ust, z ucha do ucha, ale podane za pomocą nowych narzędzi. To połączenie aplikacji multimedialnej na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami.

Połączenie projektu partycypacyjnego z mieszkańcami w przestrzeni postindustrialnej oraz aplikacji multimedialnej to nowe działanie w Polsce, realizowane specjalnie na zamówienie Święta Szlaku Zabyków Techniki INDUSTRIADA 2015 przez Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz partnerów: Muzeum Historii Katowic, Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych / Centrum Zimbardo i Radę Jednostki Pomocniczej nr 16 Janów-Nikiszowiec.

***

Premiera: 13 czerwca 2015 r., godz. 15.00, 17.00, 19.00

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: industriada@teatrslaski.art.pl

Jedna osoba może zapisać maksymalnie 4 uczestników.

Koncepcja, research, reżyseria: Robert Talarczyk, Rafał Urbacki

Inspiracja: Anna Jośko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś

Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika)

Kierownik produkcji: Paweł Biernacki

Koordynacja: Julia Korus

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji