Artykuły

Aleksandra Śląska: Plebiscyt na Katowiczanina 150-lecia

Urodziła się w Katowicach przy ul. Poniatowskiego 34 jako Aleksandra Wąsik. Rudowłosa, z długimi warkoczami, zjeżdżała na hulajnodze w dół ul. Kościuszki. Pseudonim "Śląska" przybrała w czasie studiów, jako że aktorka musiała mieć nazwisko, które nadawało się na afisz. I tak już zostało.

Katowice obchodzą w tym roku 150. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przypomnimy 150 osób, które w życiu Katowic odegrały znaczącą rolę. I z nich w plebiscycie chcemy wybrać najwybitniejszą. Dzisiaj prezentujemy sylwetkę aktorki teatralnej i filmowej. Nazywana rudym diamentem, na co dzień łagodna, kreowała postacie kobiet władczych i zaborczych.

Aleksandra Śląska urodziła się w Katowicach przy ul. Poniatowskiego 34 jako Aleksandra Wąsik. Rudowłosa, z długimi warkoczami, zjeżdżała na hulajnodze w dół ul. Kościuszki. Pseudonim "Śląska" przybrała w czasie studiów, jako że aktorka musiała mieć nazwisko, które nadawało się na afisz. I tak już zostało.

Magią teatru zaraziła się w Katowicach podczas niedzielnych spektakli, na które uczęszczała z rodzicami. Tutaj też przystąpiła do konkursu recytatorskiego i zachwyciła wszystkich. W 1945 r. została słuchaczką Studia Dramatycznego przy Teatrze Starym w Krakowie. W Warszawie występowała w teatrach Współczesnym, Narodowym i Ateneum. Była profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych. W pamięci widzów zapisała się rolą obozowej nadzorczyni w "Ostatnim etapie", Lizy w "Pasażerce" i królowej Bony. Kreowała głównie postacie kobiet władczych, zaborczych, miotanych namiętnościami i uczuciami. Zmarła w Warszawie. Na fasadzie kamienicy, w której się urodziła i wychowała, umieszczono poświęconą jej tablicę pamiątkową, a w katowickiej Galerii Artystycznej odsłonięto jej popiersie.

Katowice obchodzą w tym roku 150. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przypomnimy 150 osób, które w życiu Katowic odegrały znaczącą rolę. Własne propozycje katowiczan 150-lecia możecie przysyłać mailowo na: listy@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Kopernika 26, 40-064 Katowice, z dopiskiem "Katowiczanin 150-lecia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji