Artykuły

Katowice. Wystawa "Witkacy i jego kobiety" od dziś

Fascynował, uwodził i ranił kobiety - biografowie Stanisława Ignacego Witkiewicza doliczyli się blisko 80 pań, które adorował. W czwartek w Muzeum Historii Katowic zostanie otwarta wystawa pt. "Witkacy i kobiety. Nienasycenie".

Autorka wystawy Natalia Kruszyna zgromadziła 103 prace autorstwa wybitnego artysty oraz ok. 50 fotografii jego autorstwa lub przez niego inspirowanych, a wykonanych przez osoby z jego otoczenia.

Ekspozycję podzielono na kilka części, zatytułowanych: "Przyjaźń", "Fantazja", "Zmysły", "Fatum", "Ironia". Przedstawia nie tylko miłości Witkacego, ale również kobiety z jego rodziny - przede wszystkim ukochaną matkę Marię Witkiewiczową, ale też przyjaciółki, czy inne kobiety, które portretował ze szczególnych powodów.

"Czy chorował na kobiety? Może. Lista jego fascynacji jest wciąż niezamknięta, ostatnie obliczenia mówią o blisko 80. Prezentowały podobny typ urody. Na pewno fascynowały go duże oczy, duże usta, taka wyrazista twarz. Preferował blondynki, chociaż Żydówki również bardzo go pociągały" - podkreśla Natalia Kruszyna.

"Witkacy był na pewno osobą trudną, wręcz toksyczną, ale był też przystojnym, postawnym mężczyzną, bardzo inteligentnym, przenikliwym, znakomitym psychologiem, więc kiedy chciał, potrafił każdego omotać. Nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, bo są znane przypadki, gdy ktoś będący jego zaciekłym wrogiem po spotkaniu z nim stawał się jego dozgonnym przyjacielem" - dodała.

Prace przedstawione na wystawie pochodzą z 12 polskich muzeów oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie i Jagiellońskiej w Krakowie. "Wiele z nich jest niezwykle rzadko pokazywanych" - zaznaczyła kuratorka.

Wystawa wpisuje się w obchody ogłoszonego przez Senat RP Roku Witkiewiczów w 130. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939) oraz w 100. rocznicę śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza (1851-1915).

"Na pewno Witkacy jest kwintesencją okresu XX-lecia międzywojennego, elit XX-lecia. Mówiąc o nim, mówimy na pewno o historii Polski, a może i Europy w XX-leciu międzywojennym" - podkreśliła Natalia Kruszyna.

Stanisław Ignacy Witkiewicz w ciągu 54 lat swojego życia namalował ponad 3 tys. portretów, kilkadziesiąt kompozycji olejnych, tworzył lub inspirował powstanie tysięcy fotografii, napisał 4 powieści, kilkadziesiąt dramatów, kilkaset tekstów polemiczno-krytycznych, opracował własną teorię sztuki oraz system filozoficzny.

Przyjaźnił się lub współpracował z czołowymi postaciami polskiej i europejskiej kultury. Brał udział w walkach I wojny światowej, był świadkiem wybuchu rewolucji październikowej w Rosji. U progu II wojny światowej na wieść o wkroczeniu wojsk Związku Radzieckiego do Polski popełnił samobójstwo.

Wystawę w Muzeum Historii Katowic można oglądać do 30 sierpnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji