Artykuły

Gdańsk. Historia Wileńskiego Teatru Łątek na wystawie

Dział Teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego zaprasza 13 czerwca na wernisaż wystawy "Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 - Gdańsk 1959".

"Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 - Gdańsk 1959", to projekt poświęcony historii Wileńskiego Teatru Łątek i jego założycielkom: Oldze Dobużyńskiej-Totwen i jej córkom - Ewie i Irenie. Swą działalność artystki rozpoczęły w Wilnie jeszcze przed II wojną światową, a ich opiekunem i doradcą był znakomity scenograf i artysta malarz Mścisław Dobużyński, przyrodni brat Olgi Dobużyńskiej.

Olga przyjechała do Gdańska z córkami w 1947 r. Przez kilkanaście lat prowadziła tu swój teatr - pierwszy stacjonarny teatr lalkowy w Trójmieście, jedyny teatr marionetkowy w Polsce.

Na wystawie zorganizowanej przez Dział Teatralny Oddziału Sztuki Nowoczesnej MNG zostaną zaprezentowane figurki wykonane przez Ewę Totwen w Wilnie, marionetki ze spektakli Teatru Łątek, rysunki i projekty teatralne, zdjęcia prywatne oraz dokumentujące spektakle z lat 1940-1959, zachowane w rodzinnych zbiorach, z pietyzmem gromadzonych i przechowywanych przez Ewę Totwen.

Dzięki życzliwości Muzeum Litewskiego Teatru, Muzyki i Kina w Wilnie na wystawie zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć projekty teatralne światowej sławy scenografa Mścisława Dobużyńskiego.

Podczas trwania wystawy ożyją niektóre marionetki, poruszane przez Grażynę Totwen-Kilarską. O terminach tych wyjątkowych pokazów będziemy informować na naszej stronie oraz na Facebooku MNG.

Interesującym elementem projektu jest, wydany przez MNG z okazji wystawy, bogato ilustrowany katalog prezentujący dramatyczną historię Wileńskiego Teatru Łątek i jego twórczyń.

Realizacja projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Teatr 2015 - Promesa: 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru."

Kuratorzy: Grażyna Kilarska (ASP w Gdańsku), Małgorzata Abramowicz (MNG)

***

Od figurek do marionetek. Historia Wileńskiego Teatru Łątek. Wilno 1936 - Gdańsk 1959

Czynne w terminie: 14.06.2015 - 13.09.2015

Oddział Sztuki Nowoczesnej (Pałac Opatów)

ul. Cystersów 18, Gdańsk

tel. +48 58 552 12 71; osn@mng.gda.pl

Wernisaż: 13.06.2015, godz. 12.15

---

Na zdjęciu: Ewa, Olga, Irena Totwen, Jan Żejmo, 1948, Gdańsk

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji