Artykuły

Białystok. Karawana puka do drzwi

Karawana bez Granic pojawi się w poniedziałek (8.06) w Spodkach. To przedsmak VI Festiwalu Młodzieży bez Granic w Różanymstoku, który odbędzie się w weekend (15-17.06). Impreza przyciąga gwiazdy i gwarantuje świetną zabawę.

Karawana promuje idee edukacji poprzez sztukę oraz międzykulturową integrację festiwalu, który organizowany jest w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym od 2010 roku.

- Jej główną ideą jest spotkanie - mówi w imieniu organizatorów Jakub Fic. I opowiada - Karawana odwiedzi około 20 szkół na Podlasiu, aby wnieść tam energię mieszanki kultur i pasji reprezentowanych przez młodych artystów z różnych zakątków świata: muzyków, tancerzy i cyrkowców. W każdym miejscu spotkanie rozpocznie żywiołowa teatralizowana prezentacja artystów. Zaraz po tym okazją do bliższego poznania będzie krótkie spotkanie warsztatowe, gdzie każdy będzie mógł porozmawiać z gośćmi oraz spróbować swoich sił w dziedzinie sztuki scenicznej, którą reprezentują. W ten sposób granice między sceną a widownią ulegną zatarciu. Być może dla niektórych będzie to początek nowej fascynacji lub okazja do przełamania stereotypów i uprzedzeń.

Artyści pochodzą z Brazylii, Kenii, Czech, Łotwy, Izraela oraz Polski. Reprezentują bardzo wysoki poziom zawodowy w takich dziedzinach jak: capoeira, bębny i muzyka Afryki, beat box, jazz, taniec współczesny, hip-hop, freestyle, klownada, kostium i makijaż artystyczny.

Artyści Karawany bez Granic 2015

Pierwszy 'przystanek' Karawany planowany jest na 8 czerwca. Artystów będzie można podziwiać w białostockich Spodkach już od 9.30.

CAPOEIRA

Bailarino

Zamienił plaże Oceanu Atlantyckiego w Fortalezie na Bałtyk i od kilku lat mieszka w Szczecinie. Wyjątkowo dynamiczny i akrobatyczny, zawsze uśmiechnięty, mający świetny kontakt z uczestnikami warsztatów. W roku 2013 został wicemistrzem świata w zawodach w Azerbejdżanie.

Professor Chocolate urodził się i wychował w Brazylii. Capoeirę trenuje od 20 lat. Ponadto Professor Chocolate jest renerem MMA, Vale tudo oraz nauczycielem tańców brazylijskich, takich jak samba, coco, frevo i wielu innych. Prowadził również Brasil. Mieszka w Krakowie.

WARSZTAT KOSTIUMU I MAKIJAŻU TEATRALNEGO

Linda Mikolaskova

Artystka sztuk wizualnych, preformerka, projektantka mody, kuratorka. Tworzy eksplodujący ogniem, barwami, kostiumami i make-upem teatr uliczny. Wzbogaciła wiele spektakli i koncertów o niesamowite kostiumy i wizualizacje. Na swoich warsztatach otwiera kreatywność i zmienia ich nie do poznania. Mieszka w Pradze.

BEAT BOX

Tiny Beat - Vaclav Novotny

Doświadczony i utytułowany muzyk, używający swego głosu jak instrumentu. Jest jednym z najlepszych beat boxerów w Czechach i Europie. Otwarty na wszelkie eksperymenty muzyczno-teatralne. Mieszka w Pradze.

FREESTYLE FOOTBALL

Dawid Ziomek 'Ziomal'

Trenuje freestyle football od 9 lat. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski w 2013 i 2014 roku - w kategorii show i battle, oraz zwycięzca Prague Jam. Czternastokrotnie stawał na podium w turniejach freestyle football. Występował w wielu krajach Europy oraz wielokrotnie w Polsce, między innymi podczas Euro 2013. Mieszka w Jaworznie.

BĘBNY, MUZYKA Z KENII

Idi Aziz

Wokalista oraz multiinstrumentalista z Kenii: flet, gitara, instrumenty perkusyjne. Jako muzyk kontynuuje tradycje rodzinne. Oprócz tworzenia autorskich projektów muzycznych współpracuje z takimi gwiazdami sceny world music jak Angelique Kidjo czy Salif Keita. Miejsce zamieszkania: Norwegia/Kenia.

TEATR/KLOWNADA/PANTOMIMA

Krystian Wieczyński

Aktor teatralny i filmowy, performer, mim, reżyser teatralny i filmowy, pedagog teatru i cyrku. Współpracuje z licznymi artystami i grupami z Polski i zagranicy. Wielokrotnie nagradzany. Laureat m.in.: Nagrody II stopnia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za działalność na polu animacji kulturalnej. Mieszka w Toruniu.

SAXOFON

Aleksander Reichenok

Doświadczony i wszechstronnie wykształcony muzyk grający na instrumentach klawiszowych oraz saksofonie. Jako muzyk sesyjny współpracuje z mainstreamowymi zespołami na Łotwie, w Rosji, innych krajach Europy oraz w Brazylii, gdzie obecnie mieszka.

HIP-HOP

Dolar - Tomasz Dymek

Dziennikarz I freestyle'owiec. Pięciokrotny finalista Wielkiej Bitwy Warszawskiej, mistrz Bitwy o Bałtyk i zwycięzca Bitwy o Mokotów. Freestyle'em zajmuje się od 1999 roku. Nagrał dwa solowe albumy. W 2010 roku przejechał cały kraj z trasą koncertową u boku rapera ELDO. Obecnie nagrywa trzeci krążek i koncertuje w Polsce. Mieszka w Lublinie.

TANIEC

Nitzan Lederman

Wszechstronnie utalentowana i wykształcona tancerka. Absolwentka Salzburg Experimental Academy of Dance. W swoich projektach łączy różne gatunki tańca od hip-hop do klasyki, kreując własny, oryginalny i ekspresyjny styl. Współpracuje z choreografami w Izraelu oraz Europie. Mieszka w Izraelu.

Festiwal Młodzieży bez Granic

Kolejna edycja Festiwalu planowana jest natomiast na połowę czerwca (15-17.06). Jego główną ideą są spotkania młodzieży podczas warsztatów artystycznych, ale i koncerty gwiazd muzyki świata oraz zaszczepienie szacunku do innych tradycji i religii.

Tegoroczne spotkania rozpoczną się tanecznym koncertem Cedrica Watsona z Luizjany - młodego artysty, uważanego za objawienie nowoczesnej sceny cajun.

To skrzypek, wokalista, akordeonista i autor tekstów, który był czterokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody Grammy (poniedziałek 15.06, godz. 19)

Drugiego dnia na scenie zagoszczą Bubliczki - grupa siedmiu młodych, niezwykle zdolnych muzyków, wywodzących się z kaszubskich Brus i Szczecina. Ich muzyka to gorące połączenie tradycyjnych polskich melodii z inspiracjami zaczerpniętymi z tradycji bałkańskich orkiestr dętych (wtorek 16.06, godz. 19).

W finałowym dniu festiwalu wystąpi Perkalaba Familia z Ukrainy - niezwykle popularna grupa z zachodniej Ukrainy, grająca folk z elementami ska i punk rocka (środa 17.06, godz. 20).

Przez cały czas trwania festiwalu uczestnicy mogą korzystać z bogatej oferty warsztatowej: capoeira, freestyle football, beat box, kostiumu i makijażu teatralnego, klownada i pantomima, hip-hop - freestyle, tańca nowoczesnego, afrykańskie rytmy, muzyka z Kenii, warsztaty rzeźby, fireshow, teatralny, jazdy konnej.

Wszystkie koncerty i pokazy odbywają się w sali widowiskowej w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym im. św. Jana Bosko w Różanymstoku. Są otwarte dla publiczności, wstęp wolny.

Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Więcej informacji na www.festiwalbezgranic.com

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji