Artykuły

Niech żyje teatr

Wałbrzych miastem teatrów. Tak wynika z naszego kulturalnego podsumowania. Mamy co prawda tylko dwa, ale działają bardzo intensywnie, widowiskowo - kulturalne sukcesy roku 2005 wskazuje MW w Wiadomościach Wałbrzyskich.

Do największych kulturalnych sukcesów ostatnich 12 miesięcy bez wątpienia zaliczyć można działalność obu naszych teatrów. Dramatyczny wchodził w ten rok, tuż po niesamowitej premierze "... córki Fizdejki" wg Witkiewicza w reżyserii Jana Klaty. Potem ten spektakl objechał pół Polski i zgarnął kilka ważnych nagród na festiwalach.

W marcu publiczność na kolana rzuciła Marta Zięba, która w "Placebo" włożyła potężny ładunek emocji i talentu. W listopadzie "Iwona, księżniczka Burgunda" przywróciła widzom wiarę w magię teatru. "Po drodze" były jeszcze szturmowane przez publiczność Fanaberie, wyjazd do Moskwy, gołe wakacyjne planszę reklamowe, kłopoty finansowe... Naprawdę dużo się działo. Listopad to był generalnie "teatralny" miesiąc. Teatr Lalki i Aktora obchodził wtedy 60-lecie. Z okazji jubileuszu pokazano premierę "Młodzieńca Zaklętego" wg "Dziadów" w reżyserii Bogusława Kierca. Sam teatr - jak mówi jego dyrektor Jerzy Karmiński - 60-letni młodzieniec, ma się dobrze. Nowe garderoby, biura, elewacja, to tylko) wygląd zewnętrzny. Artystycznie to średnio 30 spektakli miesięcznie (połowa w siedzibie), reszta na terenie całego województwa dolnośląskiego i obrzeżach sąsiednich. Dużym powodzeniem cieszą się "urodziny w teatrze", publiczność polubiła spektakle rodzinne. Tak trzymać!

Spektakularnych porażek nie było, tych mniejszych wspominać nie warto. Z pewnością inaczej swoje odejście z Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury wyobrażała sobie Elżbieta Łaganowska, a Józef Wiłkomirski z Filharmonii Sudeckiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji