Artykuły

Warszawa. Jutro otwarcie gmachu Narodowego Instytutu Audiowizualnego

Nowoczesna sala dostosowana do projekcji 4K, a także sprzęt do rekonstrukcji dźwięku i obrazu, który pozwoli każdemu na digitalizację własnych, domowych archiwów znajdą się w nowym gmachu Narodowego Instytutu Audiowizualnego w Warszawie. Otwarcie - w piątek.

- Nasza misja, która zawiera się w trzech słowach: digitalizujemy, udostępniamy i edukujemy, do tej pory dotyczyła głównie sieci. Realizowaliśmy ją poprzez nasze portale edukacyjne, jak np. Muzykoteka Szkolna, czy specjalne wydarzenia, które kreowaliśmy w sieci, w ramach naszego głównego portalu Ninateka, czy portalu Dwutygodnik - powiedział PAP dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński.

Jak zauważył, teraz tę działalność Instytut może dopełnić dzięki możliwościom, jakie daje zmodernizowana, rozbudowana siedziba. - Zapraszamy naszą publiczność nie tylko przed ekran komputera, ale - do nas. Ten budynek i - w perspektywie dwóch miesięcy - także jego dziedziniec, to otwarta instytucja kultury. Każdy, kto zechce się tu pojawić, będzie miał pełny dostęp do wszystkich zdigitalizowanych zasobów NInA - podkreślił Merczyński.

W Archiwum NInA użytkownicy będą mieli dostęp do materiałów audiowizualnych zgromadzonych przez Instytut. Znajdzie się w nim 10 tys. materiałów, a w jego skład wchodzą filmy (m.in. "Bez znieczulenia" Andrzeja Wajdy), animacje, dokumenty (np. "Joanna" Anety Kopacz), rejestracje spektakli (np. Teatru Ósmego Dnia), archiwalne programy telewizyjne i radiowe.

Serwery Instytutu dysponują 5 petabajtami miejsca. - Żeby to zobrazować - to taka pojemność, jaką mieści ok. 5 mln płyt DVD. To jest ogromna przestrzeń cyfrowa dla archiwum polskiej kultury - podkreślił Merczyński.

W zmodernizowanym budynku będzie też można, z pomocą specjalistów, zdigitalizować własne domowe archiwa. Instytut udostępni sprzęt, umożliwiający bezpieczne przeniesienie materiałów z kaset VHS, taśm magnetofonowych, a także zdjęcia i inne materiały archiwalne na nośniki cyfrowe.

- Do tej pory NInA zajmowała się digitalizacją jako operator - przekazywała środki na proces digitalizacji i pozyskiwała te treści. W tej chwili będzie mogła także sama je rekonstruować u siebie. To jest zupełnie nowa jakość - zauważył szef Instytutu.

Ważnym miejscem w zmodernizowanym budynku będzie nowoczesna sala wielofunkcyjna dla 120 osób, dostosowana do cyfrowej projekcji 4K. System dźwiękowy posiada certyfikat Dolby Atmos - to nowoczesny system dźwięku kinowego - głośniki umieszczone są z przodu i tyłu sali, po jej bokach, a także na suficie. To druga sala w Polsce wykonana w tej technologii. - To najnowocześniejsze miejsce, jeśli chodzi o kulturę w Polsce - ocenił Merczyński.

- Otwieramy budynek koncertem - nie jednego czy dwóch muzyków, tylko orkiestry AUKSO, udowadniając od razu, że to co mówimy, że jest to sala wielofunkcyjna, jest realnym faktem. Jesienią z TR Warszawa i TOK FM będziemy realizowali i transmitowali na żywo słuchowiska radiowe, drugiego dnia otwarcia odbędzie się koncert Macieja Grzybowskiego, potem nocne maratony filmowe, następnie - pokazy teledysków. To sala, która ma bardzo szeroki zakres możliwości - zwrócił uwagę dyrektor.

W siedzibie NInA znajdą się też sale warsztatowe, konferencyjne, klubokawiarnia, od września przestrzeń Instytutu poszerzy się o dziedziniec - miejsce działań artystycznych. Tam również będą odbywały się projekcje filmowe.

Wszystkie dostępne dla użytkowników sale noszą nazwy związane z polską kulturą - m.in. tytułami polskich filmów i programów: sala wielofunkcyjna to "Ziemia obiecana", dziedziniec - "Cztery pory roku", a pokój spotkań nazwano "Do widzenia, do jutra".

Instytut rozpoczął działalność w 2005 r. pod nazwą Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA) i pod tą nazwą zainicjował wydawane do chwili obecnej serie muzyczne czy filmowe m.in. Polska Szkoła Dokumentu.

W 2009 r. decyzją ministra kultury został przemianowany na Narodowy Instytut Audiowizualny. Misją statutową NInA jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej.

Instytut jest operatorem Programu Wieloletniego Kultura +, priorytet Digitalizacja. Prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. Jest koproducentem wielu filmów w tym m.in. nominowanego do Oskara dokumentu "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, czy "Ziarno prawdy" Borysa Lankosza oraz licznych programów telewizyjnych i radiowych. Inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy.

W ciągu dziesięciu lat istnienia NInA stworzyła rodzinę portali internetowych, w skład której wchodzą: Ninateka, Archiwa Transformacji '89, Muzykoteka Szkolna, Dwutygodnik.com oraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny.

Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerza zakres swojej działalności o całoroczny program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji