Artykuły

Śląskie. Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez granic"

Prezentacje konkursowe dziecięcych teatrów amatorskich z Czech, Słowacji i Polski zainaugurowały w środę XXVI Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez granic", którego głównymi arenami będą Cieszyn i Czeski Cieszyn. Impreza potrwa do 7 czerwca.

- Tegoroczna edycja poświęcona jest twórczości dla dzieci i młodzieży. To dlatego postanowiliśmy zaprosić nad Olzę oprócz scen zawodowych także amatorskie teatry dziecięce. Przyjechało dwanaście zespołów, m.in. z Pragi, Nitry i Krakowa. Nagrodą w ich konkursie jest m.in. statuetka "małego złamanego szlabanu" - powiedział dyrektor festiwalu Janusz Legoń.

W zasadniczej części festiwalu, która rozpocznie się w czwartek, o statuetkę dużego "Złamanego szlabanu" ubiegało się będzie 10 zawodowych teatrów z Czech, Słowacji i Polski. "Tylko trzy z nich wystąpią w murach teatru. Pozostałe zaprezentują się w przestrzeni miejskiej Cieszyna, Czeskiego Cieszyna, a także w Piotrowicach koło Karwiny i Zebrzydowicach" - powiedział Legoń.

Konkursowe prezentacje rozpocznie w czwartek spektakl "Mikrokosmos" (na zdjęciu) Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. To przedstawienie inspirowane "Calineczką" Hansa Christiana Andersena. Posługując się plastyką teatralną, pantomimą, światłem i dźwiękami, w tym muzyką Mozarta, artyści najsłynniejszego polskiego teatru ruchu tworzą widowisko o stawaniu się sobą. Jak podkreślił Legoń, "spektakl uskrzydla wyobraźnię pokazując dzieciom i dorosłym mądrość świata przyrody".

Podczas nadolziańskiego święta teatru publiczność zobaczy m.in. też spektakle praskich teatrów Novogo Fronta i Bratri v tri(c)ku, Teatro Tatro z Nitry na Słowacji, a także Animacji z Poznania i Teatru Polskiego z Wrocławia. Prezentacje zwieńczy grupa Cirk La Putyka z Pragi. Scenerią dla jej widowiska "Play", w którym artyści przekraczają granice między akrobatyką, tańcem współczesnym, teatrem lalek, muzyką i sportem, będzie most Przyjaźni łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn. W tym miejscu istniało niegdyś przejście graniczne.

Jak dodał Legoń, festiwalowi towarzyszył będzie cykl warsztatów, m.in. lalkarskie, teatralno-plastyczne, tworzenia masek teatralnych, bębniarskie, cyrkowe oraz sztuki ulicy.

Festiwal jest sztandarową imprezą stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS), wywodzącego się z demokratycznej opozycji, które organizuje go wspólnie z czeskocieszyńskim stowarzyszeniem Ave i spółdzielnią mieszkaniową Cieszynianka.

SPCzS powstała w połowie lat 80. Jej twórcy organizowali m.in. spotkania opozycjonistów z Polski i Czechosłowacji. W 1990 r. działacze Jerzy Kronhold z Cieszyna i nieżyjący już Jakub Matl z Czeskiego Cieszyna zorganizowali pierwszą edycja festiwalu, która była poświęcona twórczości Vaclava Havla. Impreza pierwotnie nosiła nazwę "Na granicy", ale została ona zmieniona po wejściu Polski, Czech i Słowacji do UE. Festiwalowa publiczność w ciągu 26 lat obejrzała ok. 300 spektakli.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji