Artykuły

Łódź. Premiera bajek Leszka Kołakowskiego w lalkach

30 maja w Teatrze Pinokio premiera spektaklu "Gdzie jest Lailonia?" w reż. Konrada Dworakowskiego na podstawie "13 bajek z królestwa Lailoni" Leszka Kołakowskiego. Spektakl dla widzów od 12 roku życia.

"Pewien mieszkaniec Lailonii nazwiskiem IbiUru donosił nam, że dowiedział się, iż interesujemy się Lailonią, i wobec tego przesyła nam zbiorek najmniejszych opowiadań starych i nowych, które są znane w tym kraju. (...) Nasz korespondent zapomniał niestety napisać, gdzie leży Lailonia, i nie podał bliższego adresu, a więc nie mogliśmy mu odpisać. Wzięliśmy tylko ów zbiorek opowiadań i chcemy go wszystkim pokazać, aby wszyscy mogli się dowiedzieć chociaż troszeczkę o Lailonii, kraju, którego nie udało się nam znaleźć na mapie". Leszek Kołakowski

***

Leszek Kołakowski (1927-2009) wybitny polski filozof - tworząc Bajki pozostawił czytelnikom wyśmienity prezent: możliwość zbliżenia się do świata filozofii poprzez literackie opowieści. Każda z przedstawionych tu historii fascynuje szeregiem możliwych interpretacji. Lektura tych błyskotliwych filozoficznych opowiastek to zarówno literacka, jak i intelektualna przyjemność. Spektakl w reżyserii Konrada Dworakowskiego to próba dekonstrukcji świata realnego na pojedyncze elementy, co odbywać się będzie przede wszystkim w warstwie wizualnej, z elementów tych twórcy zbudują świat baśniowy - nierealny - będący odbiciem czy punktem odniesienia do przestrzeni, relacji i konstrukcji z jakimi mamy do czynienia w pytaniach jakie sobie stawiamy w świecie realnym. Każda historia wyłaniać się będzie z przestrzeni oznaczającej funkcją i kształtem, tworzywo, z którego powstaje zarówno świat jak i historia. Zdarzenie teatralne będzie idealnym pretekstem do rozmowy o kwestiach fundamentalnych.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Premiera odbędzie się w ramach V Festiwalu Teatralna Karuzela MYŚLĘ#CZUJĘ.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji