Artykuły

Wojaże teatrów: Nowego i Tańca. Koniec Europy w Londynie i Edynburgu

Wczoraj poznański Teatr No­wy wyjechał na swe kolejne tournee artystyczne, tym razem do Anglii. Pokaże tam głośny na naszym kontynencie "Koniec Eu­ropy". Jest to - jak wiadomo - spektakl autorski Janusza Wiśniewskiego (według jego sce­nariusza, w jego reżyserii i sce­nografii); współautorką kostiu­mów jest Irena Biegańska, modelatorem kukieł - Leszek Zieliński, a muzykę skomponował Jerzy Satanowski.

Teatr Nowy zagra w Anglii aż 29 przedstawień. W dniach od 31 lipca do 7 sierpnia występować będzie w Londynie na scenie Lyric Theatre Hammersmith w ra­mach "Lift 85". Następnie weź­mie udział w liczącym się na świecie festiwalu w Edynburgu czyli w Assembly Theatre Limited. W dniach od 10 do 23 sier­pnia występować będzie na scenie edynburskiego Music Hallu.

Po pobycie w Anglii Teatr No­wy uda się do Danii, gdzie pokaże pięciokrotnie również "Ko­niec Europy".

Warto przypomnieć, że to głoś­ne przedstawienie wypromował belgradzki BITEF, bowiem właś­nie na XVII Belgradzkim Mię­dzynarodowym Festiwalu Tea­tralnym Teatr Nowy otrzymał za spektakle Janusza Wiśniew­skiego - Grand Prix oraz na­grody krytyków i publiczności. Kolejne Grand Prix zdobył na międzynarodowym festiwalu w Nancy. Z "Końcem Europy" wy­stąpił również w Amsterdamie w ramach Holland Festival. Jak do­tąd, "Koniec Europy" obejrzeli widzowie z Austrii, Francji, Ho­landii, Jugosławii i RFN. Spe­ktakl ten prezentowany był tak­że w kilku polskich miastach m. in. w Warszawie na scenie Tea­tru Rzeczypospolitej oraz we Wrocławiu, w ramach Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych.

W lipcu powrócił z występów zagranicznych Poznański Teatr Tańca. W starożytnym amfitea­trze w Płowdiw, niedawno odko­panym (oddanym do użytku czte­ry lata temu) zespół Conrada Drzewieckiego zaprezentował pro­gram złożony z trzech części, do muzyki Debussey'ego ("Popołud­nie fauna"), Zygmunta Koniecz­nego ("Lep na muchy") i Beatle­sów ("Yesterday"). Ten lżejszy w repertuarze Teatru Tańca ze­staw, pokazany w niebywałej scenerii, na samym szczycie góry, z widokiem miasta w tle, spotkał się z żywiołowym odbio­rem; bardziej efektowne sceny kwitowano burzliwymi oklaskami.

Następnie Teatr Tańca wziął udział w XIII International Istambul Festival. W tej ważnej i okazałej imprezie kulturalnej wystąpiło wiele znakomitości m. in. Nowojorska Orkiestra Symfo­niczna, orkiestra londyńskiej Filharmonii Królewskiej, świato­wej sławy instrumentaliści m. in. radziecka wiolonczelistka Natalia Gutman, a obok poznańskiego zespołu - cztery inne teatry tańca i balety.

Również w stolicy Turcji zes­pół poznański wystąpił w histo­rycznym amfiteatrze, położonym na wysokiej skarpie, tuż nad cieśniną Bosfor, prezentując pro­gram do muzyki m. in. Karola Szymanowskiego ("Etiuda b-moll") i Jerzego Miliana ("Cztery tanga"). Bardziej nobliwa, niż w Płowdiw, publiczność festiwalo­wa, nieco zresztą snobistyczna, przyjęła spektakle poznańskie również bardzo dobrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji