Artykuły

Wesele

Osiemdziesiąt lat mija od powstania dzieła, któremu nie tylko czas, ale i cała bibliote­ka polonistycznych analiz i in­terpretacji nie szkodzą, lecz jakby utrwalają je jako coś najbardziej naszego, własnego, swojego, należącego do kanonu literackiego i teatralnego na­rodowej kultury, więcej - na­rodowej świadomości.

Trzecia kolejna inscenizacja "Wesela" Wyspiańskiego skła­nia do porównań i analiz gru­pę specjalistów. Dla większości widzów jest tylko nieco inną formą tego samego przeżycia. Wielu zna na pamięć całe fra­gmenty dramatu, sytuacje, po­staci. Pewne fragmenty dialo­gów, zwroty, słowa żyją prze­cież w naszej potocznej mo­wie.

"Wesele" zaprezentowane w Teatrze TV przez Jana Kul­czyńskiego różni się w tym czy innym ujęciu od kiedyś oglądanych spektakli scenicz­nych, różni się od dynamicznego, wspaniałego filmu Waj­dy, ale porusza w nas te sa­me struny, tym samym odzy­wa się w nas echem. Ma for­mę pośrednią między formą sceniczną i formą ekranową. Jest telewizyjne.

"Wesele" może w istocie przedstawiać każdy zespół, albowiem to, co w dramacie jest najważniejsze, mniej zale­ży tu od formy, od reżysera i aktorów, więcej zależy od widza, od jego uczuciowej re­akcji. Ale tak znakomita obsa­da aktorska, jaką zobaczyliś­my w poniedziałek, nieczęsto się zdarza. Więc trzeba choć­by w koniecznym skrócie za­notować kilka nazwisk współ­twórców telewizyjnego spekta­klu. Oto panie: Anna Seniuk (Gospodyni), Jadwiga Jankow­ska (Rachel), Antonina Gordon-Górecka (Radczyni), panowie: Franciszek Pieczka (Czepiec), Jan Englert (Dziennikarz), Piotr Fronczewski (Pan Młody), Woj­ciech Pszoniak (Poeta), Zbig­niew Zapasiewicz (Mosiek), An­drzej Szczepkowski (Wernyhora), Krzysztof Chamiec (Gospodarz) i tylu innych.

"Sami swoi", ale jacy!

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji