Artykuły

Lublin. Sukces lubelskich spektakli

Komisja Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Sztuki Współczesnej ogłosiła listę spektakli, które znalazły się w ścisłym finale. Wśród 12 przedstawień z całej Polski są dwa lubelskie.

Wśród nominowanych są spektakle stworzone przez największe nazwiska współczesnego polskiego teatru. Na liście są m.in. Agnieszka Glińska za spektakl "Jak zostałam wiedźmą" Teatru Studio w Warszawie, duet Strzępka - Demirski za "Nie-boską komedię. Wszystko powiem Bogu" z krakowskiego Teatru Starego czy Michał Borczuch za "Apokalipsę" Teatru Nowego w Warszawie.

O Ukrainie i o rodzinie

Jury doceniło także ostatnią propozycję Teatru im. Osterwy - "Przyjdzie Mordor i nas zje" [nz zdjęciu] w reżyserii Remigiusza Brzyka. - Lista nazwisk nominowanych do finału świadczy o tym, że obracamy się w dobrym towarzystwie. Ta nominacja cieszy najbardziej dlatego, że nie jest to propozycja dla szerokiego grona odbiorców. Teraz spektakl być może odbije się echem w całej Polsce - mówi Artur Tyszkiewicz, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Osterwy. Spektakl "Przyjdzie Mordor i nas zje" oparty jest na powieści Remigiusza Szczerka i dotyka problemu polskiego spojrzenia na Ukrainę. Większą niespodzianką była jednak nominacja przedstawienia lubelskiego Teatru Czytelni Dramatu pt. "Ony". To jedyny spektakl doceniony przez komisję konkursową, który nie powstał w instytucjonalnym teatrze. - To znak, że twórcy tworzący poza mainstreamem też mogą być docenieni.

By wspomóc rodzimą dramaturgię

Do konkursu zgłoszono 91 spektakli, które powstały w ubiegłym sezonie w całej Polsce. Komisja konkursowa w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Andrzej Lis, Piotr Morawski, Łukasz Rudziński, Joanna Targoń, Mike Urbaniak i Kalina Zalewska obejrzała wszystkie z nich i zdecydowała, że do ścisłego finału przejdzie 12 propozycji. Teraz komisja w zmienionym składzie po raz kolejny obejrzy finałową dwunastkę i przyzna nagrodę. Konkurs na wystawienie sztuki współczesnej organizowany jest po raz 21. przez Instytut Teatralny. Jego celem jest nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzacja polskiego dramatu współczesnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji