Artykuły

Legnica. Aktorzy pokażą jak tworzą teatr

Współczesną sztukę rumuńskiej dramatopisarki Gianiny Carbunariu "Stop the Tempo" będzie można obejrzeć 16 maja, bezpłatnie, w kolejnych fazach jej realizacji (czytanie/próba/spektakl), w trzech różnych przestrzeniach legnickiego teatru.

To niecodzienne wydarzenie to wspólna inicjatywa aktorów legnickiego Teatru Modrzejewskiej: Joanny Gonschorek, Magdy Skiby i Bartosza Bulandy. - Chcemy odsłonić cząstkę prawdy o naszej pracy. Umożliwimy podglądanie jej. Trochę jak przez dziurkę od klucza. Mamy w tym cel edukacyjny. Pokażemy, że sztuki teatralnej nie trzeba się bać. Że tworzą ją żywi i normalni ludzie - mówi Magda Skiba.

"Stop the Tempo" to mocna i barwna historia trojga młodych ludzi, których połączył seks, złość i znudzenie w świecie mody na luźne relacje, otoczenie chaosu reklam, gadżetów i co chwila zmieniających się trendów. To także opowieść o niedojrzałości, samotności i sposobach poszukiwania sensu życia. Sztuka Gianiny Carbunariu grana była w niemal całej Europie, wystawiono ją także w Polsce (2012). - Przy okazji przygotowywanej przygody scenicznej, która zakończy się pokazem wybranych fragmentów sztuki, podyskutujemy o tym, dlaczego tak wielu młodych odczuwa i mówi, że jest i żyje się za szybko - dodaje Bartosz Bulanda.

Paradoksalnie i wbrew tytułowi całość trzyetapowego przedsięwzięcia zrealizowana zostanie jednego dnia, w trzech różnych miejscach i w niewiele ponad pięć godzin! "Co by było, gdybyśmy się na chwilę poodłączali?" - padnie w pewnej chwili ze sceny. Odłączyli od telefonu, smsów, Internetu, zobowiązań, od wszelkich smyczy i nawyków, które stają się coraz mniej uświadamianym przymusem?

Trzyczęściowa konstrukcja legnickiego wydarzenia artystycznego oparta jest o skrócony schemat procesu powstawania spektaklu teatralnego. Cześć pierwszą stanowić będzie "Czytanie" (Caffe Modjeska, godz. 16.00) , część druga to "Próba" (Scena Gadzickiego, godz. 18.00), całość zamknie część trzecia, czyli "Spektakl" (Scena na Strychu, godz. 20.30). Gospodarzem każdej części będzie jeden z aktorów/postaci dramatu. Całość uzupełniona będzie spotkaniami z zaproszonymi gośćmi, którymi będą: legniczanka i tłumaczka sztuki Radosława Janowska-Lascar oraz psycholog społeczny i publicysta dr Jarosław Klebaniuk.

- Wierzymy, że kiedyś zrobimy z tego pełnowymiarowy spektakl teatralny, bo tekst jest tego warty. Teraz spróbujemy jeszcze otworzyć teatr dla głuchych dzięki tłumaczeniu scenicznych zdarzeń i spektaklu na język migowy. To eksperyment, a być może przecieranie szlaku na przyszłość - zauważa Joanna Gonschorek.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie wydawane będą w kasie biletowej legnickiego teatru od 12 maja.

Na zdjęciu: Magda Skiba, Joanna Gonschorek i Bartosz Bulanda.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji