Artykuły

Elbląg. Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych w czerwcu

Rafał Olbiński jest jednym z bardziej uznanych na świecie polskich artystów współczesnych. Ten wielokrotnie nagradzany malarz i grafik szczególną sławę zyskał dzięki plakatom, tym bardziej cieszy fakt, że jest autorem plakatu promującego Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych, jaki odbyć się ma w Elblągu w dniach 19 - 21 czerwca.

Jego twórczość jest nagradzana na wielu międzynarodowych konkursach - artysta otrzymał ponad 150 nagród w kraju i zagranicą, a jego prace znajdują się w wielu muzeach m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, japońskiej Toyamie, w Bibliotece Kongresu, a także w wielu prywatnych zbiorach w USA, Japonii, Szwajcarii, Niemczech czy Australii.

Rafał Olbiński prowadzi także współpracę z pismami "The New York Times", "Newsweek", "Time", "New Yorker", "BusinessWeek" czy "Der Spiegel. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za najbardziej niezapomniany plakat na świecie w konkursie "Prix Savignac" w Paryżu, a rok później otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie "New York City Capital of the World" - na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata.

Równie metaforyczny plakat autorstwa Rafała Olbińskiego promuje Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych. To najnowsza propozycja festiwalowa, którą przygotowuje Centrum Spotkań Europejskich "Światowid", przy współpracy z Telewizją Polską S.A. Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu jest Bogumił Osiński - dziennikarz telewizyjny i krytyk filmowy, który współpracował z Rafałem Olbińskim jako dyrektor odbywającego się w Sopocie festiwalu "Dwa teatry" - Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TVP.

Plakat Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych jest nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Tworzy go otwarty pejzaż, pełen zieleni ziemi i błękitu nieba, na którym kłębią się bajecznie ukształtowane obłoki, zaś głównymi elementami są drzewa, które wzbijają się w górę poprzez umieszczone w swoich koronach lecące ptaki.

- Plakat jest pełen symboliki i poetyki, ma ukryte znaczenia przez co stanowi wizualną zagadkę - mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk z CSE "Światowid". - Wydaje się doskonałą ilustracją festiwalu pokazując, jakie znaczenie dla nas wszystkich mają seriale, które wielu z nas ogląda bardziej lub mniej świadomie przynajmniej raz w tygodniu, a jednocześnie pozostawiając wiele miejsca naszej wyobraźni i dając możliwość wielorakiej interpretacji.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg.

Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko - Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy wystąpili także o patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji