Czwórka doceniona przez prezydenta. Nagrody Artystyczne
Historyczka, pasjonat filmu i dwóch reżyserów. Oto czwórka nagrodzona za rok 2014 przez prezydenta Białegostoku. Laureatami Nagrody Artystycznej zostali: Jolanta Szczygieł-Rogowska, Maciej Rant, Wojciech Szelachowski oraz Michał Stankiewicz.
Nagrodę Artystyczną Prezydenta Białegostoku otrzymują twórcy i animatorzy życia kulturalnego, których działalność przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz promocji miasta w kraju i za granicą.
Reżyserzy. Młodszego i dojrzalszego pokolenia
Swoimi spektaklami w Polsce i za granicą promował Białystok na pewno przez lata Wojciech Szelachowski związany z Białostockim Teatrem Lalek, z którego zespołem wystawiał m.in. niegdyś słynne rozśpiewane i dowcipne spektakle z serii "Kursów...", czyli m.in. "Krótki kurs piosenki aktorskiej" czy "Krótki kurs wychowania seksualnego". Szelachowski dopracował się własnego rozpoznawalnego stylu, nie każdemu reżyserowi się zdarza, by widzowie domagali się kontynuacji spektakli - a jemu się zdarzyło. Nagrodę dostał "za całokształt dotychczasowej działalności".
Prezydent przyznał też nagrodę innemu reżyserowi, który powoli pracuje nad swoim miejscem w świecie polskich reżyserów teatralnych - Michałowi Stankiewiczowi - "za spektakle teatralne pokazujące ważne problemy społeczne".
Jego ostatnim przedstawieniem przygotowanym wraz z kolektywem twórców był nietypowy, odważny, ale i kontrowersyjny eksperyment "Metoda ustawień narodowych" - rodzaj performatywnego spektaklu-gry, łączącego teatr, dokument, sztukę współczesną i historyczny kontekst, w którym punktem wyjścia były bolesne na Podlasiu historie pacyfikacji wsi czy zabicie białoruskich woźniców przez oddział "Burego".
Film i historia
Za "całokształt dotychczasowej działalności w zakresie popularyzacji sztuki filmowej" nagrodę otrzymał Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. Fan kina niezależnego i krótkometrażowego od lat wraz z ekipą przekuwa swoją pasję w wybór imprez, z których korzystają białostoczanie. A dzięki m.in. takim akcjom jak Filmowe Podlasie Atakuje! (promującym podlaskich twórców niezależnych) czy Festiwalowi ŻubrOFFka - o Białymstoku coraz częściej słychać w Polsce.
Za całokształt dotychczasowych działań nagrodę otrzymała też Jolanta Szczygieł-Rogowska, białostocka historyk (niegdyś szefowa Muzeum Historycznego, obecnie - Galerii im. Sleńdzińskich). Kapituła nagrody (pod przewodnictwem Małgorzaty Niedzielko) doceniła wkład Szczygieł-Rogowskiej w popularyzację historii miasta - poprzez m.in. różne publikacje i inicjatywy osadzone w przestrzeni Białegostoku.
Wszyscy laureaci dostaną po 17 tys. zł, prezydent nagrody wręczy im 21 czerwca 2015 r., podczas koncertu na Plantach w ramach Dni Miasta Białegostoku.
Do nagrody za rok 2014 zgłoszono łącznie: 11 kandydatów w kategorii artystycznej, 7 kandydatów w kategorii organizatorskiej oraz 6 kandydatów w kategorii ochrony dziedzictwa.