Artykuły

TVP Kultura. Film o Różewiczu w Gliwicach

24 kwietnia o godzinie 18.25 TVP Kultura pokaże godzinny film dokumentalny "Gliwickie lata Tadeusza Różewicza" w reżyserii Krzysztofa Korwina-Piotrowskiego. Tego dnia minie I rocznica śmierci Poety, który żył 93 lata, a dwie dekady spędził w Gliwicach.

Krzysztof Korwin-Piotrowski otrzymał za ten film II nagrodę na VI Polonijnym Festiwalu Multimedialnym "Polskie Ojczyzny 2011" w Częstochowie. Oprócz emisji w TVP 2, TVP Kultura i TVP Polonia, odbyły się pokazy specjalne w Teatrze Studio am Salzufer w Berlinie, na University of Alberta w Edmonton (Kanada) i w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu. Współscenarzystką dokumentu jest Maria Dębicz, zajmująca się międzynarodową recepcją twórczości Różewicza od 30 lat. Film został wydany na DVD przez "Tygodnik Powszechny". Prezentowano go m.in. na festiwalach: "Camera Silesia" w Gliwicach, "Różewicz rozrzucony" we Wrocławiu, "Różewicz Open Festiwal" w Radomsku, na "Rybnickich Dni Literatury" oraz z okazji 50-lecia prapremiery "Kartoteki" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie.

W 1949 roku Różewicz wziął w Gliwicach ślub z Wiesławą Kozłowską, tu urodzili się jego dwaj synowie: Kamil i Jan. Tu stworzył setki wierszy, a także poematy i kilka dramatów, a wśród nich słynną "Kartotekę", która do dziś uznawana jest za jedno z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury i europejskiego teatru. Otrzymał honorowe obywatelstwo Gliwic w 1995 roku. Tu została pochowana jego matka.

W filmie, wyprodukowanym przez Gliwicki Teatr Muzyczny, a sfinansowanym przez gliwicki samorząd, wypowiadają się: Tadeusz Różewicz, jego żona Wiesława, syn Kamil, bratanek Paweł Różewicz, a także zagraniczni tłumacze i przyjaciele Różewicza (Vlasta Dvořačkova, Barbara Verdiani, Krisztina Baba, Janina Szarek, Gilda Bereska, Irena Lexova, prof. Olav Münzberg). Mówią również o poecie m.in.: Wojciech Pszoniak, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Krzysztof Penderecki, Piotr Lachmann i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Wiersze, fragmenty poematów i wspomnień Różewicza prezentują wybitni aktorzy: Jan Peszek i Jerzy Trela. Sam poeta również czyta kilka swoich wierszy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji