Artykuły

Warszawa. Pokazy spektakli warsztatowych w Powszechnym

Troje studentów reżyserii wyrusza na warszawską Pragę, szukając jej dzisiejszej tożsamości. W ramach warsztatów reżyserów i aktorów z mieszkańcami, powstaną trzy opowieści o współczesnej Pradze, jej tajemnicach, sprzecznościach, ewenementach.

Będzie to też próba opisania tożsamości dzielnicy i uchwycenia jej zmienności.

Spektakle będą realizowane w ramach bloku tematycznego Teatru Powszechnego "Miasto. Między utopią, a rozczarowaniem".

Reżyseria: Agata Baumgart, Aleksandra Jakubczak, Michał Salwiński

Inspicjent i producent wykonawczy spektakli: Kuba Olszak

***

"PRAGA HORROR STORY"

Reżyseria: Agata Baumgart

Dramaturgia: Jan Burzyński, Jan Czapliński

Scenografia i kostiumy: Dominika Olszowy

Muzyka: Wieszcze Niespokojne

Obsada: Sławomir Pacek; gościnnie: Kinga Kosik, Bartłomiej Walos, Marcel Borowiec

Praga, 2015 rok. Społeczność wampirów, obecna na tych ziemiach od samego początku, kurczy się w drastycznym tempie. Ostatni przedstawiciele gatunku, którzy nie zostali jeszcze wyparci ze swojego rdzennego terytorium, trwają w poczuciu zagrożenia i nieustannej troski o byt. Pani Jadwiga i jej syn, Dawid, żyją na Pradze od wieków, jednak wszystko wskazuje na to, że ich czas się kończy. Jadwiga tęskni za dawnymi czasami - kiedyś żywiła się krwią, dziś pozostał jej już tylko resentyment. Dawid próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości i dostosować do jej reguł. Czy jednak w czasach postępującej gentryfikacji i powszechnej obsesji na punkcie bezpieczeństwa wampir ma na to w ogóle szansę?

Agata Baumgart (ur. 1987) - studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale Grafiki, obecnie studiuje reżyserię teatralną na Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.

Graficzka, rysowniczka, komiksiara, scenografka, początkująca reżyserka. Obecnie realizuje debiut dokumentalny filmu "Rena" produkowanego przez Studio Munka. Autorka scenografii i kostiumów do spektakli: "Bańka Mydlana" w reż. Andrzeja Pakuły w Teatrze Dramatycznym w Warszawie 2009, "Tajemniczy Ogród" w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu 2014, "Świadkowie. Nasza Mała Stabilizacja" w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze Współczesnym w Szczecinie 2015.

***

"WIETNAM/WARSZAWA"

Reżyseria: Aleksandra Jakubczak

Dramaturgia: Krzysztof Szekalski

Scenografia i kostiumy: Jana Łączyńska

Ruch sceniczny: Paweł Sakowicz

Obsada: Karina Seweryn, Michał Czachor, Lan Pham, Thuc Anh Magdalena Ho, Kim Lee

Aleksandra Jakubczak zajęła się społecznością Wietnamczyków mieszkających w Warszawie i będzie próbowała opowiedzieć o ich życiu w tym mieście, odnosząc się do upadku i rozproszenia centrum życia imigrantów, jakim do niedawna był "Jarmark Europa".

Aleksandra Jakubczak (ur. 1983) - absolwentka wiedzy o teatrze Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Studium Przekładu Literackiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Obecnie studentka czwartego roku reżyserii w Akademii Teatralnej w Warszawie. Współpracowała m.in. z Lubuskim Teatrem w Zielonej Górze, Malta Festival oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie w październiku 2013 zrealizowała w duecie reżyserskim spektakl dokumentalny "Zachem. Interwencja" (reż. Jakubczak/Wdowik). Jako laureatka konkursu Off: Premiery / Prezentacje w poznańskim Teatrze Ósmego Dnia wyreżyserowała przedstawienie "Serdeczny" wg tekstu Krzysztofa Szekalskiego (2013, prezentowany również w Teatrze Studio w Warszawie). Podczas Ruhrtriennale 2014 asystowała przy produkcjach Romea Castellucciego "Le Sacre du Printemps" oraz "Neither". Odbyła także warsztat mistrzowski u Jana Lauwersa podczas Biennale Teatru

w Wenecji 2013.

***

"MINIMUM" (na zdjęciu)

Reżyseria: Michał Salwiński

Dramaturgia: Tomasz Szeląg

Ochotniczka: Karolina Szczypek

Obsada: Eliza Borowska, Tomasz Chrapusta

Spektakl został zbudowany w oparciu o eksperyment przeprowadzony na mieszkaniu ochotniczki z dzielnicy Praga. Polegał on na zredukowaniu liczby posiadanych przez nią przedmiotów do minimum. Zebrane doświadczenia są narzędziem do opowieści o relacji z otaczającą nas materialnością.

Michał Salwiński ( ur. 1992) - student III roku reżyserii teatralnej w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie; wyróżniony podczas Forum Młodej Reżyserii 2015 r. za kierunek poszukiwania twórczego (instalacja "Moja Córeczka" T. Różewicza); obecnie rozwija pomysł autorskiego debiutu teatralnego.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Teatr Powszechny - Teatr Publiczny" w związku z obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

"PRAGA, MIĘDZY UTOPIĄ A ROZCZAROWANIEM". POKAZY SPEKTAKLI WARSZTATOWYCH:

17 kwietnia, godz. 17.00 - premiera

18 i 19 kwietnia, godz. 17.00

czas trwania: 2 godziny, 30 minut z dwoma przerwami

Premierowy pokaz spektakli: bilet - 50 zł

Pozostałe pokazy: bilety - 30 zł normalny, 20 zł ulgowy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji