Artykuły

Transfer z nowym laurem

Niekonwencjonalne przed­sięwzięcie Wrocławskiego Te­atru Współczesnego "Tran­sfer!" Dunji Funke i Sebastiana Majewskiego w reżyserii Jana Klaty zdobył kolejne laury. Tym razem kapituła złożona z lokalnych dziennikarzy i kry­tyków przyznała temu przed­stawieniu Wrocławską Na­grodę Teatralną. Do tej nagrody nominowany był także Instytut im. Jerzego Grotowskiego za zorganizowanie sesji "Performatyka" otwierającej nowy nurt refleksji w teatrolo­gii polskiej oraz spektakl "Kar­toteka" Tadeusza Różewicza, w reżyserii Michała Zadary, też dzieło Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

"Transfer!" otrzymał tę na­grodę, jak napisała kapituła, "za podjęcie dyskursu z przesz­łością w udanym kształcie arty­stycznym, łączącym osobiste świadectwo uczestników histo­rii z formą teatralną".

Przypomnijmy, iż niemal do­kładnie miesiąc temu "Tran­sfer! " zdobył Grand Prix VI Fe­stiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Kilka miesięcy wcześniej, w marcu, otrzymał miano naj­lepszego spektaklu na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzy­jemnych w Łodzi.

"Transfer!" miał bardzo różne recenzje, choć zdecydo­wanie przeważają pozytywne. Największe kontrowersje bu­dziło zaangażowanie autentycz­nych postaci, które opowiadają o swoich przesiedleńczych lo­sach tekstem zredagowanym przez parę dramaturgów. Naj­więksi przeciwnicy pytają, czy to jeszcze jest teatr, czy tylko zainscenizowany paradokument. Jedno jest niezaprze­czalne - ten spektakl porusza widzów i wzrusza, obojętnie, czy mają lat piętnaście, czy sie­demdziesiąt.

Na scenie występuje tylko trzech profesjonalnych akto­rów: Przemysław Bluszcz i Woj­ciech Ziemiański, którzy na zmianę grają postać Sta, ucharakteryzowaną na Stalina, Wiesław Cichy wciela się w Chu i podobny jest do Churchila i wreszcie Zdzisław Kuźniar -Roo, przypominający Roosevelta, którzy są tłem dla odrobinę uteatralizowanych opo­wieści niemieckich i polskich przesiedleńców. O swoich dra­matach opowiadają: Karolina Kozak, Ilse Bode, Angela Hubrich, Hanne-Lore Pretzsch, Jan Charewicz, Jan Kruczkow­ski, Zygmunt Sobolewski, An­drzej Ursyn Szantyr, Matthias Goritz, Gunter Linke.

Prapremiera polska odbyła się 18 listopada 2006, a niemiecka 18 stycznia 2007 w teatrze Hebbel-am-Ufer w Berlinie. Spektakl Jana Klaty grany jest w Polsce i w Niemczech. W części artystycznej zapro­szeni goście oklaskiwali minirecital Mariusza Kiljana, przyszłego dyrektora Teatru Piosenki. Gospodarzem uro­czystości, jak się łatwo domy­ślić, był Wrocławski Teatr Współczesny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji