Artykuły

Gdańsk. Bach i Haendel na Festiwalu Muzycznym

Barok i gwiazdy muzyki klasycznej. Tak zapowiada się Gdański Festiwal Muzyczny, który rozpocznie się 10 kwietnia, a zakończy go tydzień później Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, będąca wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą.

Koncert inauguracyjny, w którym wystąpi około setka artystów, będzie transmitowany na antenie Radia Gdańsk.

Program tegorocznej edycji festiwalu uwzględnia 330 rocznicę urodzin Jana Sebastiana Bacha i Jerzego Fryderyka Haendla. Głównym punktem będzie wykonanie monumentalnej Pasji wg św. Mateusza J. S. Bacha z udziałem Cappelli Amsterdam i słynnej Orchestra of the Eighteenth Century. Do grona tych słynnych zespołów dołączy chór chłopięcy z Gdańska - Pueri Cantores Olivenses. W sumie wystąpi około setka artystów w piątkowy wieczór w kościele św. Jana w Gdańsku. - Będzie to jeden z najlepszych chórów europejskich Cappella Amsterdam, legendarna wręcz Orkiestra Osiemnastego Wieku, spora grupa solistów i do tego chór chłopięcy. Całość poprowadzi Daniel Reuss, który również zgodził się przyjąć funkcje Artysty Rezydenta - powiedział Konrad Mielnik, dyrektor festiwalu, a na co dzień dyrektor artystyczny Radia Gdańsk.

- Bardzo rzadko Pasja św. Mateusza pojawia się w pełnej wersji na estradach koncertowych z racji tego składu właśnie, a także trudności jakie to dzieło za sobą niesie. O tym utworze rozmawiamy od wielu lat, bo niełatwo jest zebrać w jednym czasie i w jednym miejscu taką grupę wykonawców - podkreśla Konrad Mielnik.

Koncert odbędzie się dokładnie w piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej i z racji charakteru dzieła - Pasji wg św. Mateusza - oraz jego wykonawców będzie dedykowany ofiarom tragedii lotniczych. Początek o godz. 19:00. Kilka minut później rozpocznie się transmisja w Radiu Gdańsk, która potrwa do godz. 21:00. Druga część koncertu będzie retransmitowana 12 kwietnia o godz. 23:00.

Podczas festiwalu będzie można posłuchać muzyki epoki baroku w różnych, niekoniecznie klasycznych opracowaniach. Zaplanowano recital Krzysztofa Jakowicza, który wykona utwory na skrzypce solo lipskiego kantora. Kunst Der Fuge z kolei, to tytuł koncertu jednego z najlepszych europejskich kwartetów - Royal String Quartet, w programie którego obok fragmentów słynnego dzieła Bacha, pojawią się utwory znakomitego kompozytora polskiego Pawła Szymańskiego. 11 kwietnia w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku odbędzie się recital fortepianowy. Niestety, nie wystąpi z powodu bardzo poważnej kontuzji ręki Ewa Pobłocka. - To moim zdaniem jedna z najwybitniejszych interpretatorek muzyki Jana Sebastiana Bacha na świecie - mówi dyrektor artystyczny. Dodaje, że pianistkę zastąpi Denis Zhdanov, który także zaprezentuje utwory Bacha.

Koncerty Bacha i Haendla zaprezentuje w Filharmonii Bałtyckiej 15 kwietnia Polska Filharmonia Kameralna Sopot pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego z solistami: pianistką Ragną Schirmer i organistą Romanem Peruckim. Natomiast 12 kwietnia zaplanowano wieczór Poetic Jazz z udziałem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica, a 13 kwietnia prezentację Carmina Ianicii. Jest to poemat muzyczny czerpiący z poezji XVI-wiecznego polskiego poety języka łacińskiego Klemensa Janickiego, połączony z muzyką współczesnego kompozytora Roberta Kanaana. Festiwal zakończy Gala Wokalna z udziałem solistów Narodowej Opery Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, która będzie wyrazem muzycznej solidarności z Ukrainą. Poprowadzi ją słynny kompozytor i dyrygent, dyrektor artystyczny tej sceny - Mirosław Skoryk. Partnerem Gdańskiego Festiwalu Muzycznego jest Radio Gdańsk. Program koncertów można znaleźć stronie gdanskifestiwal.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji