Artykuły

Zasady na całe życie

- Myślę, że istotą tych przedstawień jest odzwierciedlanie dziecięcego świata i zabaw, które kiedyś były inne. Świat dziecięcej zabawy ma przecież swoje zasady. Jak ktoś kogoś uderzy, to ten mu odda albo pobiegnie do mamy. To zasady, które kształtują nas na całe życie. W "Na Wysokiej Górze" pojawią się Apli, czyli on, oraz Papli, czyli ona. I cały świat będzie w ich rękach! - mówi Lucyna Winkel przed premierą spektaklu dla najnajów w Studio Teatralnym Blum w Poznaniu.

Wyliczanka "Na Wysokiej Górze" jest zaczerpnięta z tradycyjnych zabaw dziecięcych i brzmi jak zaproszenie do wspólnej zabawy. Czy tym właśnie będzie premierowy spektakl Studia Teatralnego Blum?

- Taką mamy nadzieję, bo zawsze po spektaklu wciągamy dzieci do zabawy. Chcemy jednak uczyć pokolenie najmłodszych widzów, że są w teatrze granice, nie zawsze i nie wszędzie można wejść. Nasze spektakle mają jasny podział i składają się z trzech części: spotkania z dziećmi w foyer, przedstawienia właściwego oraz zabawy po spektaklu, kiedy to dzieci mogą już same wejść w przestrzeń sceny i tworzyć własne przedstawienie. Taka kompozycja wprowadza pewien porządek, układ między nami aktorami i widzami. I tak też będzie w przypadku "Na Wysokiej Górze".

Czy to współuczestnictwo - potencjał drzemiący w zabawie stanowi sedno tworzenia dla najmłodszych widzów?

- Myślę, że tak. I z pewnością dla niektórych dzieci właśnie zabawa jest najważniejszą częścią spektaklu. Tutaj to one mają najwięcej do powiedzenia.

A dla twórców?

- Dla nas wszystkie części są ważne. I spektakl - sam w sobie, i zabawa z dziećmi. Elementy te właściwie nie mogłyby bez siebie istnieć. Jednak to przede wszystkim przedstawienie teatralne musi zawierać w sobie siłę, która zainspiruje dzieci do dalszej aktywności.

Spektakl kierowany jest do najmłodszego widza. Czy nie boi się Pani, że ten scenariusz - gra językowa będzie dla niego zbyt trudny?

- Od początku wiedzieliśmy, że tekst pani Krystyny będzie stanowił jedynie punkt wyjścia do pracy nad przedstawieniem. Przy tak młodych odbiorcach (w wieku od 1,5 roku do 5 lat - przyp. red.) nadmiar tekstu jest wrogiem. Od czasu mojej pierwszej samodzielnej realizacji - Bajki O... autorstwa pani Krystyny - wiem, jak bardzo pisane przez nią słowa oddziałują na wyobraźnię dzieci. Mnie w twórczości pani Krystyny zachwyca prostota, która paradoksalnie stanowi wyzwanie, przez które słyszę od znajomych, jak trudno jest im przełożyć tę twórczość na język teatru. Dzieci z kolei chwytają to w mig!

Co w takim razie z tego tekstu pozostało?

- Pozbawiliśmy go w dużej części warstwy słownej na rzecz działania. Została oczywiście wyliczanka "Na Wysokiej Górze", i to jest kwintesencja spektaklu, ale oprócz tego chcemy też wykorzystać inne rymowanki pani Krystyny.

A jak Pani wykorzystała przestrzeń, która została pomiędzy słowami?

- Myślę, że istotą tych przedstawień jest odzwierciedlanie dziecięcego świata i zabaw, które kiedyś były inne. Świat dziecięcej zabawy ma przecież swoje zasady. Jak ktoś kogoś uderzy, to ten mu odda albo pobiegnie do mamy. To zasady, które kształtują nas na całe życie. W "Na Wysokiej Górze" pojawią się Apli, czyli on, oraz Papli, czyli ona. I cały świat będzie w ich rękach! Ogromna płachta błękitnego materiału, z którego na oczach dzieci powstanie dosłownie wszystko. Tkanina - zabawka, ale też metafora świata.

Czemu ma służyć ta zabawa?

- Kiedy kogoś spotykamy, to możemy zrobić razem coś ciekawego, ale zawsze można też obrócić się na pięcie i odejść. Dzieci mają doświadczyć, czym jest kontakt z drugim człowiekiem. Nie możemy funkcjonować jako samotne wyspy, a nasza cywilizacja trochę zmierza w tym kierunku. Przedstawienie będzie o tym, że trudno jest istnieć samemu, bo drugi człowiek jest dla nas nie tylko odbiciem, ale też drogą, szansą, możliwością zbudowania czegoś wspaniałego. Każda dziecięca zabawa opiera się na dialogu, w związku z czym nasze przedstawienie również takie jest.

***

Lucyna Winkel aktorka, od ponad dziesięciu lat związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. W 2003 roku założyła teatr dla najmłodszych widzów - Studio Teatralne Blum.

***

"Na Wysokiej Górze" Studio Teatralne Blum

koncepcja i opracowanie: Lucyna Winkel

Concordia Design

premierowe pokazy: 12.04 g. 10, 11.30

spektakl dla dzieci od 1,5 roku do 5 lat

bilety: 35 zł (20 zł dla dziecka + 15 zł dla jednego lub dwojga opiekunów)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji