Artykuły

Sopot. Mistrzowie Polskiego Tańca w STT

Mistrzowie Polskiego Tańca to spotkania najważniejszych twórców polskiego tańca współczesnego, których kariery sięgają lat 80. XX wieku, a którzy nadal są aktywni artystycznie. Na spektakle m.in. Wojciecha Mochnieja, Witolda Jurewicza, Iwony Olszowskiej i Marty Pietruszki zaprasza w dniach 21-26 kwietnia Sopocki Teatr Tańca.

To dość wąskie grono twórców jest swego rodzaju fenomenem artystycznym - łącznikiem z przeszłością i źródłem polskiego tańca, a teraźniejszością i przyszłością - ich praca ma niewątpliwy wpływ na następne pokolenia artystów.

Można powiedzieć, że prezentacje najbardziej zasłużonych dla krajowego tańca choreografów i tancerzy w jednym tygodniu i w jednym teatrze, to niebywała gratka dla widzów. Ale to nie jedyny powód, by powołać ten festiwal do życia. Dojrzali artyści nie tylko w inny sposób władają ciałem, oni obdarowują widza głęboką obecnością na scenie, precyzją, dystansem do materii sztuki. Wreszcie, dojrzali artyści poruszają inne tematy i inaczej niż młodzi je realizują. Mówi się, że każdy wiek ma swoje prawa... człowiek z doświadczeniem życiowym mówi o życiu, filozofii, wierze, duchowości, przeszłości, czy o samym tańcu. Mówi wiarygodnie, bo wie, co mówi. Przyjdźcie. Zobaczcie. Posłuchajcie.

To jedyny taki festiwal w kraju! I jedyna okazja, by codziennie móc obcować z innym Mistrzem!

Spektakle oraz warsztaty mistrzowskie prowadzone przez Jacka Gęburę, Elwirę Piorun, Jacka Krawczyka, Melissę Monteros, Wojciecha Mochnieja, Witolda Jurewicza, Iwonę Olszowską i Martę Pietruszkę oraz spotkania, rozmowy z artystami i archiwalne kino tańca.

W PROGRAMIE:

Wtorek 21.04.2015

Teatr Tańca ARKA / Scena Tańca Capitol

z cyklu "dialogi na ręce i nogi"

No*2

Reżyseria ruchu: Maćko Prusak, Jacek Gębura / Ruszają się: Anna Krych, Tomasz Leszczyński, Jacek Gębura / Czas spektaklu: 40 min

"(...) Na "No* 2" Jacka Gębury i Maćko Prusaka szczerze się ubawiłam, w przedstawianych scenkach dopatrzyłam się nawet parodii meczu piłkarskiego łącznie z pokazaniem faulu. Pomogła żywa mimika obu aktorów. Plusem była także ciągła zmienność tematów, muzyki, niekiedy nie było wiadomo, czy ma się do czynienia z małymi chłopcami z podwórka czy nastolatkami(...)

Anna Jurczyk "Krzepa aktora" Tygodnik Wałbrzyski nr 21/21.

--

Środa 22.04.2015

Sopocki Teatr Tańca

ESSENTIA

Koncept, scenariusz, aranżacja plastyczna: Jacek Krawczyk / Choreografia, kreacje aktorskie, taniec: Joanna Czajkowska, Grażyna Słaboń, Joanna, Nadrowska, Kalina Porazińska, Jacek Krawczyk / Muzyka: Rafał Kowal / Scenografia: Czesław Fankidejski / Kostiumy: Agnieszka Puławska / Światła: Artur Aponowicz / Zdjęcia: Alicja Byzdra / Premiera: 13 marca 2015r. / czas: 45 minut

Artyści STT pod wodzą Jacka Krawczyka podejmują dyskurs na temat istoty bytu, odnosząc się do filozofii dalekiego Wschodu, malując poetycką wizję świata, gdzie harmonia i nieporządek uzupełniają się wzajemnie.

ESSENTIA to zmienny kinetycznie i energetycznie spektakl, idealny dla widza spragnionego podróży do wnętrza Istoty. Punktem wyjścia była koncepcja 4 podstawowych żywiołów: Ziemi, Powietrza, Wody i Ognia połączonych piątym" żywiołem żywiołów" Etherem. Wszystkie pięć stanowią istotę Istnienia.

---

Elwira Piorun Teatr Tańca Zawirowania (Warszawa)

TOMORROW

Koncept choreograficzny: Nadar Rosano / Choreografia i wykonanie: Elwira Piorun

/ Collage muzyczny: Szymon Osiński z wykorzystaniem Mogwai i John Frusciante

/ Światła: Witold Kaczkowski / Kostiumy: F-F-F / Konsultacje: Włodzimierz Kaczkowski

Premiera: 29.06.2014, 16:30, Stara Prochownia / Czas: 10 minut

"Tomorrow" to zaklęty krąg ukrywania się bohaterki w swoim wewnętrznym świecie i wyzwalania się z niego, obierania kierunku ku rzeczywistości. Kiedy jednak ta nie reaguje na obrócony na nią wzrok, kiedy nie ma możliwości komunikacji, a jedyną nawiązaną relacją jest bezradność niezrozumienia, każde kolejne wyzwolenie podejmowane jest mniej chętnie i z mniejszą nadzieją.

Hanna Raszewska "Zawirowań dzień szósty - skupienie, narastanie, eksplozja"; teatrdlawas.pl, 01.07.2014

---

Czwartek 23.04.2015

W&M Physical Theatre (Calgary, Kanada)

WAITING ROOMS IN HEAVEN

Choreografia: Wojciech Mochniej we współpracy artystycznej z Melissą Monteros / Wykonanie: Laura Henely, Serenella Sol, Rufi O. Rodriguez, Melissa Monteros i Wojciech Mochniej / Koncepcja świateł I scenografii: Wojciech Mochniej / Reżyseria świateł: Steve Isom / Muzyka: Wojciech Mochniej z wykorzystaniem: Taylor Deupree, Alva Noto & Blixa Bargeld, Aleksandra Bilińska / czas: 50 min

Waiting Rooms in Heaven to najnowsze dzieło W & M Physical Theatre (wcześniej Gdańskiego Teatru Tańca). Poszukiwanie w materii fizycznej opierało się na koncepcji retrospekcji, patrzenia wstecz. Jak piszą twórcy, spektakl stanowi fuzję myśli wynikającej z ich doświadczenia, podróży życia i pracy artystycznej. Jako taki, zaczyna nowy rozdział w rozwoju zespołu, mówiąc profesjonalnym głosem dojrzałych artystów. W "Waiting Rooms in Heaven" całe ciało jest zaangażowane w ruch, łącznie z oddechem, głosem, a nawet ze światłem i dźwiękiem po to, by uzyskać pełnię wrażeń wizualnych i doświadczeń emocjonalno - cielesnych dla widowni.

---

Piątek 24.04.2015

Witold Jurewicz i Juliusz Grzybowski TEATR TAŃCA ALTER (Poznań - Ostrów Wielkopolski)

"Czy filozof może mówić o tańcu"

Scenariusz, reżyseria, choreografia, wykonanie: Grzybowski Juliusz, Jurewicz Witold / Muzyka: Odpowiednia / Kostiumy: Odpowiednie / Światło: Odpowiednie / Czas trwania: ok 40 min.

O tańcu mówi się wiele, może czasami zbyt wiele. Aby o tańcu mówić w sposób właściwy, trzeba się od niego oddzielić. Trzeba poczekać aż się skończy przedstawienie. No bo kto widział, aby w trakcie przedstawienia rozmawiać? Podejmiemy próbę, w której, nie tylko mowa będzie o tańcu ale i taniec będzie o mowie, słowem, w jakiś sposób będzie to przedstawienie, w którym filozof i tancerz wystąpią na równych prawach, w tym samym miejscu i czasie.

---

Sobota 25.04.2015

Marta Pietruszka (Kraków)

"Choć Cię nie pojmuję..."

Scenariusz: Marta Pietruszka, Mateusz Przyłęcki / Reżyseria: Mateusz Przyłęcki / Tańczy: Marta Pietruszka / Czas trwania: ok.30 min

Jak z Tobą rozmawiać? Jak do Ciebie dotrzeć? Czy mnie słyszysz? Czy ja słyszę Ciebie? Dlaczego czasami milczysz? Dlaczego nie odpowiadasz? Bawisz się mną? Sprawdzasz moją wiarę? Chcesz żebym się bardziej starał? Żebym Ci się bardziej poddał? Jak bardzo mogę Ci się poddać, żeby nie stracić siebie? Jaka jest Twoja wola? Dokąd mnie wbrew mnie prowadzisz?

---

Iwona Olszowska (Kraków)

MODA NA GENDER

Pomysl i taniec: Iwona Olszowska / Muzyka : Marcin Janus / Premiera: 21.02.2014 Teatr Barakah / Czas: 25 min

Improwizacja strukturalna wokół mody i urody.

***

Bilety:

na oddzielny wieczór: 30 zł N, 20 zł U

karnet (na wszystkie spektakle festiwalu): 140 N, 90 U

na poszczególny warsztat z wybranym Mistrzem: 30 zł

na cykl warsztatów (z Wszystkimi Mistrzami): 200 zł

Rezerwacje na spektakle i warsztaty: 

rezerwacje.stt@gmail.com

Na spektakle można też kupić bilet elektroniczny na stronie 

www.teatrnaplazy.pl

---

Dyrektor festiwalu: Joanna Czajkowska

Koordynator: Kalina Porazińska

Realizatorzy festiwalu: zespół Sopockiego Teatru Tańa

Technika: Artur Aponowicz

Identyfikacja plastyczna festiwalu: Anita Wasik

Recenzje: Hanna Raszewska

Partnerzy wydarzenia: Teatr na Plaży, Zatoka Sztuki

Festiwal powstał dzięki wsparciu finansowemu Miasta Sopot i Chińsko - Polskiego Towarzystwa Okrętowego CHIPOLBROK.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji