Artykuły

Pointy, Carmen i najlepsi tancerze

Rozmowa z Marią Andrzejewską z Fundacji Balet, organizatorką konkursu baletowego "Złote Pointy" w Szczecinie.

Jak potoczyły się losy dotychczasowych stypendystów i zdobywców nagród w konkursie "Złote Pointy"?

- Mamy się czym chwalić, bo nasi podopieczni świetnie sobie radzą. Większość jest pierwszymi solistami za granicą, choćby w Helsinkach czy Lozannie. Czterech naszych stypendystów, w tym Ariadna Herzig, startowało w tegorocznej edycji konkursu na Tancerza Roku. To miło, kiedy "nasi", jak o nich mówię, tak sobie świetnie radzą. A na Eurowizji Polskę będzie reprezentować Wiktoria Nowak z Poznania, która weźmie udział w naszym tegorocznym konkursie na stypendium.

Skąd w tym roku przyjadą uczestnicy konkursu?

- Przyjadą tancerze z czterech z polskich szkół baletowych, a także uczniowie z Berlina i Budapesztu. Mamy też czternastu uczestników konkursu o roczne stypendiów. W ubiegłym roku przyznaliśmy sześć stypendiów, wcześniej siedmiu. W sumie publiczność zobaczy 32 choreografie - 15 kwietnia będzie to konkurs w tańcu klasycznym, a dzień później - we współczesnym. Ten drugi koncert będzie bardzo interesujący, bo szykujemy niespodziankę - wystąpi znakomita szkoła z Tel Awiwu, jedna z najlepszych w świecie, jeśli chodzi o taniec współczesny. Poza nagrodami i stypendiami pieniężnymi, uczestnicy mają też szansę na stypendium w szkole baletowej na Florydzie oraz na kursy flamenco.

Konkurs jak zwykle zwieńczy galę...

- 17 kwietnia będzie można zobaczyć laureatów konkursu oraz osoby, które otrzymają stypendiów. Tradycyjnie zaprezentuje się też jedna ze szkół baletowych, tym razem będzie to poznańska szkoła. A w drugiej części soliści z Teatru Wielkiego w Poznaniu przedstawią balet "Carmen Suita". To na pewno będzie wyjątkowe wydarzenie, współczesna suita do muzyki Bizeta. W sumie do Szczecina przyjedzie na imprezę 140 osób, które wystąpią i zrealizują poszczególne dni konkursu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji