Artykuły

Gdańsk. Na ASP "Dotknęli Teatru" w działaniu

31 marca na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbył się pokaz pracy powarsztatowej "NIE/LE/NIE", przygotowanej w ramach akcji "Dotknij Teatru". Punktem wyjścia do eksploracji ruchu, przestrzeni i świadomości ciała było lenistwo.

Od 23 marca troje tancerzy z Trójmiasta rozpoczęło pracę warsztatową pod znamiennym tytułem "NIE/LE/NIE", aby w ramach projektu "Dotknij Teatru" gdańską Akademię Sztuk Pięknych pobudzić do ruchu. Zajęcia prowadzili: Dana Chmielewska, Ula Zerek i Przemek Jurewicz.

Warsztat Dany Chmielewskiej był badaniem twórczego potencjału stanu rozluźnienia i swobody w ruchu, poszukiwania momentu swobodnego upadku i oddania kontroli sile grawitacji i partnerowi. Istotnym aspektem pracy w grupie było poszukiwanie przyjemności w ruchu.

Ula Zerek zaproponowała pracę nad "odnajdywaniem" ciała w przestrzeni budynku Akademii poprzez obserwację formy - jej znaczenia i funkcji.

Natomiast Przemek Jurewicz zaproponował warsztat fizyczny, podczas którego uczestnicy poszerzali granice możliwości ciała, badali ruch w kontekście partnera oraz poznawali poprzez ruch otoczenie, narzędziem wspomagającym działania była metoda improwizacji.

Pokaz powarsztatowy, luźno zaaranżowany w przestrzeni Wielkiej Zbrojowni ukazał owoce tygodniowej pracy oraz zachęcił widzów do eksploracji zarówno różnych odcieni lenistwa jak i przestrzeni siedziby Akademii Sztuk Pięknych.

***

Dana Chmielewska, zajmuje się działaniami związanymi z ruchem, świadomością ciała i tańcem współczesnym. Studentka kierunku Taniec w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W sezonie 2013-14 związana z Teatrem Tańca i Muzyki Kino Variatino. Obecnie niezależnie bierze udział w różnorodnych przedsięwzięciach tanecznych i ruchowych jako tancerka i trenerka.

Ula Zerek, tancerka, performerka, choreografka. Swoje prace realizuje we współpracy z różnymi artystami w ramach autorskiego kolektywu Polka dot. Od 2004 roku współpracuje z teatrem Dada von Bzdülöw w Gdańsku. Od 2014 współpracuje z Teatrem Miniatura. Rezydentka programu Mica Moca/Uferstudios w Berlinie (2013). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Podwójna laureatka nagrody Sztorm Roku 2009 przyznawanej przez trójmiejską redakcję Gazety Wyborczej.

Przemek Jurewicz, performer, aktor teatru ruchu, choreograf. Absolwent Południowobałtyckiej Akademii Teatru Niezależnego. Od 2007 r. występował wraz z teatrem FETA na festiwalach w Polsce, Europie i Rosji. Od 2012 r. prowadzi warsztaty z teatru fizycznego w Gdańskim Archipelagu Kultury Plama. Eksploruje inne formy sztuk performatywnych, takie jak teatr tańca i performance. Obecnie współpracuje jako choreograf z Teatrem Gdynia Główna.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji