Artykuły

Poznań. II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej

- Myślę, że teatr jest świetnym sposobem na resocjalizację osadzonych. Bo kultura jest idealnym narzędziem do tego, żeby coś o sobie powiedzieć - mówi dyrektor Teatru Polskiego Paweł Szkotak. Druga edycja jedynego w Polsce Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej rozpocznie się 13 kwietnia.

Organizatorem wydarzenia, jakim są zbliżające się potyczki teatrów więziennych, jest Areszt Śledczy w Poznaniu. - Prezentowany konkurs pozwala wnieść nowe treści oraz rozwiązania do obecnie funkcjonującego systemu penitencjarnego - zaznaczają pomysłodawcy.

Czekając na miłość

W konkursie weźmie udział dziesięć zespołów z całej Polski, których spektakle w formie miniatur zaprezentowane zostaną w Teatrze Ósmego Dnia, na deskach Teatru Polskiego, w Teatrze Nowym oraz w Centrum Kultury Zamek. - Jako teatr i publiczna instytucja kultury mamy obowiązek angażować się w działania, które upowszechniają kulturę w różnych grupach, także tych zagrożonych wykluczeniem społecznym - wyjaśnia Magdalena Pałka z Teatru Nowego. Konkurs zainauguruje występ w Zamku teatru z Zakładu Karnego w Wierzchowie Pomorskim, który zaprezentuje spektakl "Teatrzyk". Po nim zobaczymy miniaturę zatytułowaną "Druga strona" w wykonaniu Teatru Widno-Kręgi z Ośrodka Zewnętrznego w Turawie. Oprócz tego w Zamku, ale dzień później, wystąpią także członkowie teatru z Zakładu Karnego w Kwidzynie Korektor ze spektaklem "Czekam na miłość".

Alibi i sąd ostateczny

W Teatrze Nowym zaprezentowany natomiast zostanie spektakl "Sąd ostateczny", który przygotowała żeńska grupa z Zakładu Karnego w Grudziądzu Skazane na teatr. W Teatrze Polskim na 15 kwietnia zaplanowano pokazy takich spektakli, jak: "Otwórz drzwi snom" w wykonaniu żeńskiego teatru z Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu Protezownia, "Upadłe Anioły Powstają" męskiego teatru z Zakładu Karnego w Przytułach Starych Alibi oraz "Nasze kartoteki" według Tadeusza Różewicza, teatru Próba z Oddziału Zewnętrznego w Poznaniu. Konkurs przeniesie się także do Teatru Ósmego Dnia, gdzie w czwartek zobaczymy spektakl w męskiej obsadzie - "Emigranci", teatru z Zakładu Karnego w Nowym Sączu Za Kratami, miniaturę "Przed sklepem jubilera", w której zagrają panie z teatru z Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie Nadzieja oraz "Małego Księcia", nad którym pracowali panowie z teatru przy Areszcie Śledczym w Poznaniu Teatr innego Świata.

Listy na wolność

Zwycięską sztukę zobaczymy po raz kolejny podczas finału w Zamku - 17 kwietnia. - Rywalizacja nie jest ważna, bo nagrodą dla wszystkich zespołów jest sam występ w teatrze. Oni na co dzień żyją w zupełnie innym świecie - zaznacza Paweł Szkotak.

Wśród wydarzeń towarzyszących konkursowi są: pokaz spektaklu "Nibylandia" w wykonaniu Wikingów z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie oraz czytanie przez aktorów Teatru Nowego reportaży "Listy na wolność", które powstały podczas warsztatów Włodzimierza Nowaka z osadzonymi w Areszcie Śledczym w Lesznie.

***

II Ogólnopolski Konkurs Więziennej Twórczości Teatralnej

prezentacje odbędą się w Teatrze Polskim, Teatrze Ósmego Dnia, Teatrze Nowym i CK Zamek

13-17.04

bezpłatne wejściówki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji