Artykuły

Gdańsk. Arcydzieła klasyki dla Jana Pawła II

W czwartek, 2 kwietnia, mija 10. rocznica śmierci Jana Pawła II. Trójmiejscy artyści postanowili oddać hołd wielkiemu Polakowi tak, jak potrafią najlepiej, a więc poprzez muzykę.

W środę 1 kwietnia o godz. 19.30 Orkiestra PFB pod dyr. Ernsta van Tiela wystąpi w Katedrze Oliwskiej, gdzie w ramach Koncertu Papieskiego wykona najpopularniejsze kompozycje Mozarta i Schuberta (wstęp wolny). Dzień później, 2 kwietnia o godz. 19 w Operze Bałtyckiej, posłuchamy Requiem W.A. Mozarta w wykonaniu Chóru i Orkiestry OB [na zdjęciu] oraz solistów pod dyr. Szymona Morusa (bilety 40, 50, 60 zł).

Filharmonia Bałtycka od lat, dwa razy do roku, upamiętniając śmierć (2 kwietnia) i wybór Jana Pawła II na Stolice Piotrową (16 października), organizuje koncerty w Katedrze Oliwskiej, przypominając zarazem, że Karol Wojtyła był nie tylko papieżem, jednym z najbardziej wpływowych przywódców religijnych XX wieku, ale również aktorem, poetą i dramaturgiem.

- Nieodłącznym elementem organizowanych przez Filharmonię Bałtycką Koncertów Papieskich jest recytacja tekstów, które wyszły spod pióra Karola Wojtyły - mówi Magdalena Malara-Świtońska, rzecznik PFB. - Najbliższy koncert, dla przykładu, dopełni odczytanie fragmentów "Tryptyku rzymskiego" (Medytacji) autorstwa papieża - Polaka - dodaje.

Orkiestra Filharmonii Bałtyckiej pod dyr. Ernsta van Tiela wystąpi w Katedrze Oliwskiej w środę 1 kwietnia o godz. 19.30. Wstęp wolny.

- Tym razem nie zaprezentujemy typowo sakralnych dzieł, ale te zaliczane do największych arcydzieł w historii muzyki, tj.: Koncert na fagot i orkiestrę B-dur KV 191 W.A. Mozarta, VIII Symfonię h-moll "Niedokończona" F. Schuberta, o której Brahms zwykł mawiać jako o "skończonej", podkreślając tym samym jej doskonałość oraz XL Symfonię g-moll W.A. Mozarta, zwana "Wielką" - mówi Malara-Świtońska.

- Taki dobór utworów nie tylko zapewnia wysoką rangę artystyczną wydarzenia, ale także należycie uhonoruje znakomitą postać Papieża św. Jana Pawła II, którego pontyfikat na trwałe zapisał się na kartach historii świata - dodaje.

Fragmenty "Tryptyku rzymskiego" wyrecytują Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis.

Do obchodów Dnia Papieskiego włączyła się również Opera Bałtycka.

- 2 kwietnia to data, która już tradycyjnie łączy w smutku wszystkich Polaków, bez względu na światopogląd - mówi Marek Weiss, dyrektor naczelny i artystyczny Opery Bałtyckiej. - Śmierć Karola Wojtyły była końcem pewnej epoki i z tej okazji również w Operze Bałtyckiej postanowiliśmy uczcić to w sposób odpowiedni.

W czwartek, 2 kwietnia, Reqiuem Wolfganga Amadeusza Mozarta wykonają tam Orkiestra i Chór Opery Bałtyckiej pod dyr. Szymona Morusa oraz soliści: Katarzyna Trylnik (sopran), Karolina Sikora (mezzosopran), Paweł Skałuba (tenor), Daniel Borowski (bas).

- Requiem Mozarta jest według mnie najwybitniejszym dziełem, jakie z tej okazji można publiczności zaprezentować - mówi Marek Weiss. - Jest to również godne rozpoczęcie Świąt Wielkiej Nocy, bo to właśnie noc z czwartku na piątek była pożegnaniem Jezusa z uczniami i z doczesnością.

Sukcesywnie napływają informacje na temat kolejnych wydarzeń upamiętniających papieża - Polaka, dlatego warto śledzić na bieżąco nasz kalendarz imprez.

Zapowiadany na 10 kwietnia o godz. 19 w gdańskim kościele św. Trójcy Koncert Papieski poświęcony pamięci Jana Pawła II nie odbędzie się. Wydarzenie zostało odwołane.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji