Artykuły

Rzeszów. Buda jarmarczna inspirowana sztuką Kantora

Festiwal "Buda jarmarczna" jest inspirowany sztuką Tadeusza Kantora. Odbędzie się w dniach 5-7 czerwca w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie.

Dużo mówi się ostatnio o Grotowskim, bo spektakularną niewiedzą na jego temat wykazała się dziennikarka telewizji śniadaniowej. Tymczasem trwa rok Tadeusza Kantora i to jemu Aneta Adamska z Teatru Przedmieście poświęca nowy festiwal teatru w Rzeszowie ze świetnym programem!

Nie ma lepszego prezentu dla teatromanów na Międzynarodowy Dzień Teatru jak nowy festiwal teatralny z ciekawym repertuarem i mnóstwem świetnych teatrów. Festiwal "Buda jarmarczna" jest inspirowany sztuką Tadeusza Kantora. Odbędzie się w dniach 5-7 czerwca w Teatrze Przedmieście w Rzeszowie.

Tadeusz Kantor to jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku, reżyser, malarz, twórca happeningów, scenograf, teoretyk sztuki, wykładowca krakowskiej ASP. - W rocznicę 100. urodzin Mistrza chcemy zwrócić uwagę na znaczenie jego twórczości dla kultury współczesnej oraz zaprezentować ciekawe inicjatywy inspirowane jego sztuką i biografią. Twórca Cricot 2 jest elementem wiążącym nasz festiwal, który stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno-plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów - opowiada o "Budzie jarmarcznej" pomysłodawczyni Aneta Adamska. Reżyserka i dyrektorka Teatru Przedmieście jak nikt inny w Rzeszowie zabiega o kultywowanie pamięci o trzech wielkich mistrzach teatru, których los związał z Rzeszowem i okolicą. Kilka lat temu wymyśliła i tworzy program innego festiwalu "Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor".

Adamska czerpie z ich dziedzictwa garściami, jednocześnie konsekwentnie zacieśnia związki Rzeszowa z uznanymi na świecie wielkimi twórcami teatru, przypominając o nich światu.

- Nasz projekt będzie się składał z trzech głównych części: artystycznej (spektakle teatralne inspirowane sztuką Kantora), naukowej (wykłady teoretyków sztuki, współpracowników Kantora, projekcje filmowe) oraz edukacyjnej (trzydniowe warsztaty teatralne poprowadzone przez aktora Teatru Cricot 2 Romana Siwulaka) - mówi Adamska.

Teatralne święto

Najciekawszą częścią tego interdyscyplinarnego wydarzenia będą prezentacje spektakli teatralnych. Adamska zaprosiła uznane zespoły teatralne: Teatr Cinema z Michałowic, Teatri Sospesi z Salerno (Włochy), Walny Teatr. Wystąpi też Teatr Przedmieście.

Po raz pierwszy w Rzeszowie pojawi się słynny Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Przedstawienia teatru opowiadają o rzeczach istotnych, uniwersalnych - człowiek wobec Boga, wobec drugiego człowieka, wobec wartości, w obliczu samego siebie. Spektakle "nieobojętne", dotykające ludzi są próbą nawiązania rozmowy z publicznością. To właśnie teoria Czystej Formy Witkacego, choć pojmowana niestereotypowo, ma duży wpływ na tworzone przedstawienia i atmosferę teatru. Kolejnym gościem festiwalu będzie Teatr Cinema, który zaprezentuje Kabaret Olbrzymów, specyficzny gatunek wywodzący się z wręcz dadaistycznej tradycji. Logiczne do bólu, a jednocześnie absurdalne teksty wygłaszane przez artystów w czarnych garniturach i melonikach pozwolą na chwilowe zerwanie związków z rzeczywistością.

Na "Budzie jarmarcznej" widzowie zobaczą również dwa świetne występy solowe. Pierwszy to spektakl w konwencji włoskiej commedii dell'arte w wykonaniu Carlo Roselli z Teatri Sospesi, drugi to "Misterium Narodzenia" Adama Walnego. Spektakl ten w konwencji średniowiecznego ludowego misterium z użyciem 30 różnego rodzaju marionetek, pacynek, kukieł i pałub na tradycyjnej pudełkowej jarmarcznej scenie aż kipi przaśnym humorem i radością życia.

Swój autorski spektakl "Ja jestem.." pokaże Teatr Przedmieście.

W części naukowej festiwalu będziemy mieli okazje posłuchać prelekcji Andrzeja Sapiji, reżysera, autora filmów dokumentalnych o Tadeuszu Kantorze, oraz Romana Siwulaka, artysty malarza, aktora Teatru Cricot 2. Spotkaniom będą towarzyszyły prezentacje filmowe dotyczące osoby i twórczości Tadeusza Kantora.

Po każdym spotkaniu czy spektaklu odbędzie się nieformalny klub dyskusyjny. Będziemy szukać obecności Mistrza w sztuce współczesnej, odnosić jego idee, koncepcje do obecnych zjawisk świata kultury oraz wracać do wielkich osiągnięć sztuki XX wieku. Organizatorem Festiwalu "Buda jarmarczna" jest Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE" we współpracy z Teatrem Przedmieście. Projekt dofinansowany jest z budżetu województwa podkarpackiego.

Wspólne świętowanie

6 kwietnia, dokładnie w 100-lecie urodzin Kantora, teatr Przedmieście zaprasza na wspólne świętowanie - metaforyczne, artystyczne i dosłowne. Zacznie się o godz. 19 spektaklem "Święto" wg prozy Wiesława Myśliwskiego. Spektakl nagrodzony Złotym Rogiem Myśliwskim Króla Jana na Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu-Zdroju w 2013 r., a także nagrodą "Srebrna misa borowiny" za reżyserię dla Anety Adamskiej. Wyróżniony w plebiscycie krytyków teatralnych miesięcznika "Teatr" nagrodą "Najlepsza, Najlepszy, Najlepsi w sezonie 2012/2013" w kategorii teatr offowy.

Już można rezerwować bilety pod nr. tel. 667714730.

- Po spektaklu zasiadamy do wspólnego stołu i zapraszamy na prawdziwe setne urodziny Tadeusza Kantora, z tortem i toastami. Aktorzy teatru Przedmieście i zaproszeni goście, dla których postać i sztuka Kantora są nieobojętne, będą czytać fragmenty manifestów, pism i scenariuszy Największego Artysty Teatru XX wieku! - zaprasza Aneta Adamska na jedyne "kantorowskie" urodziny w Rzeszowie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji