Artykuły

Poznań. Tim Etchells kuratorem Idiomu "Nowy Ład Światowy" na Malcie

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Fundacja Malta prezentuje pierwsze szczegóły programu urodzinowej, 25. edycji Malta Festival Poznań, która odbędzie się w dniach 8-28 czerwca. Wśród wydarzeń - premiera opery Pawła Mykietyna i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Kuratorem tegorocznego Idiomu "Nowy Ład Światowy / New World Order" jest Tim Etchells (na zdjęciu), jedna z najważniejszych postaci europejskiego teatru, lider i założyciel legendarnej brytyjskiej grupy Forced Entertainment. Etchells to artysta przekraczający granice jednej dyscypliny: jest reżyserem, dramatopisarzem, twórcą projektów wideo i neonów. Wraz z zaproszonymi przez siebie artystami - m.in. Tiago Rodriguezem, Vlatką Horvat, Rabihem Mrouém oraz zespołami takimi, jak Schwalbe i Winterfamily, Etchells podejmie temat możliwej przyszłości. W II połowie XX wieku świat zdawał się kroczyć ku temu, co lepsze, bezpieczniejsze, szczęśliwsze. Dziś towarzyszy nam ponura wizja planety, która doszczętnie wyczerpała granice i możliwości wzrostu. Nad współczesnym światem zdaje się unosić widmo katastrofy: konfliktów zbrojnych i zagrożeń ekologicznych. Jakich nowych celów i spełnienia jakich obietnic można oczekiwać od świata za kolejne dwie dekady? Jaki będzie nowy ład światowy? Jakie jest pole działania artystów w kontekście stale zachodzących zmian na geopolitycznej mapie świata?

Tim Etchells pojawi się w Polsce nie tylko jako kurator, ale też jako reżyser i twórca neonów. Wraz ze swoim zespołem Forced Entertainment pokaże na festiwalu Malta dwa spektakle - "The Notebook" i "Tommorow's Parties". Specjalnie na nasze zamówienie zaprojektuje również neon, który na stałe wpisze się w miejską przestrzeń Poznania.

***

Wyjątkowym wydarzeniem Malta Festival Poznań 2015 będzie premiera "Czarodziejskiej góry" - opery Pawła Mykietyna na podstawie powieści Thomasa Manna. Paweł Mykietyn jest jednym z najbardziej cenionych polskich kompozytorów. Stale współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim. Jest również autorem muzyki filmowej, m.in. do dzieł Małgorzaty Szumowskiej czy Andrzeja Wajdy. Spektakl wyreżyseruje Andrzej Chyra, aktor teatralny i filmowy, reżyser wspaniałych "Graczy" Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej. Autorem scenografii jest Mirosław Bałka, artysta sztuk wizualnych, którego prace znajdują się w takich międzynarodowych kolekcjach sztuki, jak Tate Modern w Londynie czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Libretto napisała Małgorzata Sikorska-Miszczuk uznawana za najbardziej oryginalny głos polskiej dramaturgii. Jak mówi reżyser przedstawienia: "Powieść Manna odczytujemy w kontekście I wojny światowej, czyli idiotycznego entuzjazmu wojennego, w wyniku którego zginęły miliony ludzi. Ale Czarodziejska góra jest w istocie opowieścią o stanie naszego umysłu i naszej cywilizacji. Opowieścią bardzo dziś aktualną".

Spektakl jest koprodukcją Malta Festival Poznań, Opery Bałtyckiej w Gdańsku i Programu II Polskiego Radia.

***

Twórczość Thomasa Manna stanie się w tym roku drugim filarem tematycznym Malta Festival Poznań. Oprócz "Czarodziejskiej góry" w mannowskim programie znajdzie się instalacja/koncert Romea Castellucciego, performans Marcina Maseckiego, filmy i dyskusje. Romea Castellucciego porównuje się do takich wizjonerów teatru, jak Jerzy Grotowski, Tadeusz Kantor czy Robert Wilson. Artysta jest m.in. laureatem weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości. W 2013 roku był kuratorem Idiomu "Oh Man, Oh Machine" na Malta Festival Poznań. Jego instalacja na tegorocznym festiwalu będzie komentarzem do powieści "Doktor Faustus" Thomasa Manna. Do tej samej książki niemieckiego noblisty nawiąże performans Marcina Maseckiego, pianisty i kompozytora, laureata Paszportu "Polityki". Artysta wykona ostatnią sonatę Ludwiga van Beethovena tak, by jak najbardziej zbliżyć się do perspektywy głuchego kompozytora. Mannowski opis ostatniej sonaty Bethoveena na kartach "Doktora Faustusa" przeszedł do historii muzyki.

W programie poświęconym twórczości Thomasa Manna chcemy nie tylko przypomnieć sylwetkę jednego z najbardziej znanych i najsilniej oddziałujących pisarzy europejskich, ale stworzyć też pole do dyskusji nad aktualnością jego powieści.

Harmonogram wydarzeń, bilety oraz bezpłatne wejściówki będą dostępne w pierwszej połowie maja na www.malta-festival.pl

Na zdjęciu: Neon, 2010 / Tim Etchells

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji