Artykuły

Warszawa. Międzynarodowy Dzień Teatru na stołecznych scenach

Międzynarodowy Dzień Teatru już w piątek. Czytane tego dnia na całym świecie orędzie napisał Krzysztof Warlikowski. A jak świętują warszawskie sceny?

"Dziś stale i codziennie myślę o pisarzach, którzy przed około stu laty proroczo, choć powściągliwie opisali zmierzch europejskich bogów, który pogrążył naszą cywilizację w mroku do dziś nierozjaśnionym. Mam na myśli Franza Kafkę, Tomasza Manna i Marcela Prousta. Dziś do tego grona proroków dołączyłbym jeszcze Johna Maxwella Coetzeego. Ich wspólne poczucie nieuchronnego końca świata, nie planety, ale modelu relacji międzyludzkich, porządków i rewolt, towarzyszy nam teraz dojmująco. Nam, którzy żyjemy po końcu świata" - pisze Krzysztof Warlikowski w orędziu. Apeluje, by teatr zajmował się tym co jest za murami podziałów stawianymi przez ludzi, by "zaglądał tam, gdzie patrzenie wzbronione".

Orędzie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru jest tłumaczone na 20 języków. 27 marca zostanie odczytywane w setkach teatrów na świecie - przed lub po przedstawieniu. Pisali je m.in.: Luchino Visconti, Peter Brook, Maurice Bejart.

Warlikowski, reżyser i dyrektor artystyczny Nowego Teatru, którego poproszono o napisanie tekstu na ten rok, jest obecnie jednym z najbardziej znanych polskich teatralnych twórców w Europie, zwłaszcza we Francji. Premiera jego najnowszego spektaklu "Francuzi" na podstawie "W poszukiwaniu straconego czasu" Marcela Prousta (do którego odnosi się w orędziu) odbędzie się w sierpniu podczas prestiżowego festiwalu Ruhrtriennale w Bochum.

Tańsze bilety

Z okazji Dnia Teatru sceny przygotowują specjalne wydarzenia czy pulę biletów w obniżonej cenie. Warto wejść na stronę dotknij-teatru.pl (strona akcji "Dotknij Teatru" koordynowana przez Instytut Teatralny) i wybrać interesujące propozycje. W tym roku w stolicy będą odbywały się one nie tylko w piątek, ale niemal przez cały tydzień.

Ciekawie zapowiada się 27 marca w Teatrze Studio. Świętowanie można zacząć tam już o 7 rano! Wtedy rozpocznie się wycieczka za kulisami. Krążąc po zakamarkach Pałacu Kultury i Nauki będzie można zobaczyć kolejne etapy powstawania spektaklu. W ciągu dnia odbędzie się pokaz charakteryzacji teatralnej, spotkanie z rekwizytorem czy inspicjentem. A wieczorem - epickie przedstawienie "Rewizor" w reżyserii Nikolaja Kolady i warsztaty. Na wydarzenia obowiązują zapisy (magdalena.grabowska@teatrstudio.pl), a na spektakl bilety - pula 20 jest w specjalnej cenie 25 zł, wystarczy podać hasło "dotknij teatru".

Kto jest zainteresowany młodymi talentami dramatopisarskimi powinien wybrać się do klubu Mózg w Teatrze Powszechnym. W piątek odbędzie się tam czytanie sztuk debiutujących dramatopisarzy. Godz. 20, bilety kosztują 10 zł, a na hasło "dotknij teatru" pierwsze 10 osób wejdzie za darmo.

W poniedziałek Teatr Współczesny zaprasza na wieczór wspomnień poświęcony Tadeuszowi Konwickiemu (godz. 19). W rozmowie o pisarzu udział wezmą m.in.: Maja Komorowska, Marta Lipińska, Maciej Englert. Odbędzie się także projekcja teatru telewizji "Wniebowstąpienie" w reżyserii Englerta na podstawie książki Konwickiego. Bezpłatne wejściówki dostępne są w kasie.

Tego samego dnia Nowy Teatr Warlikowskiego zaprasza na zwiedzanie placu budowy swojej siedziby na Mokotowie.

Architekt Maciej Walczyna pokaże, jak zabytkowa hala zmienia się w Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr, tak by była nowoczesnym i funkcjonalnym ośrodkiem kulturalnym, a jednocześnie zachowała walory starej architektury. Początek o godz. 18, wstęp wolny, zapisy: promocja@nowyteatr.org.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji