Artykuły

Kraj. W kinach: "Sąsiady" Królikiewicza

Ludzie z warstwy społecznej "porzuconej przez władze, pozbawionej podstawowej opieki socjalnej" - to bohaterowie komediodramatu Grzegorza Królikiewicza "Sąsiady", z akcją osadzoną w Łodzi. W obsadzie filmu są m.in. Katarzyna Herman, Anna Mucha i Jacek Poniedziałek.

Reżyser nazywa film "opowieścią o ludziach, którzy żyją obok nas, ale na co dzień ich nie dostrzegamy". "Pełno w nim humoru, nieraz absurdalnego. Pełno w nim przede wszystkim ciepła. Bo ci ludzie, choć często źli i występni, nie są pozbawieni ludzkich uczuć. Wręcz przeciwnie - wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się, że owi prości ludzie mają tych uczuć znacznie więcej niż ci, którzy nimi gardzą" - powiedział Królikiewicz.

Oprócz Herman, Muchy i Poniedziałka w "Sąsiadach" wystąpili m.in.: Ewa Błaszczyk, Mariusz Pudzianowski i Piotr Głowacki.

Akcja toczy się w łódzkiej kamienicy, w sąsiedztwie wielkiego centrum handlowego - która, jak się okazuje, skrywa wiele tajemnic. Widz zagląda do mieszkań i pustostanów, w których staje się świadkiem kolejnych historii.

Bohater jednej z nich, ksiądz o pokaźnej muskulaturze (Pudzianowski), przychodzi po kolędzie do kobiety uprawiającej najstarszy zawód świata (Mucha); to spotkanie odmienia ich życie na zawsze. W innym lokalu mąż (Poniedziałek) udaje, że bije swoją żonę (Herman), aby ... zaimponować sąsiadowi. Jednocześnie na ostatnim piętrze ktoś rozmyśla o samobójstwie.

"Bohaterami "Sąsiadów" są anonimowe jednostki z warstwy porzuconej przez władze, pozbawionej (...) podstawowej opieki socjalnej. Królikiewicz umieścił akcję przy ulicy Ogrodowej, gdzie - naprzeciw tłocznego centrum handlowego, nowoczesnego muzeum i eleganckiego hotelu - wegetują w zapomnieniu najbiedniejsi" - zwraca uwagę dystrybutor filmu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji