Artykuły

Łódź. 70-lecie Akademii Muzycznej

Główną częścią obchodów jubileuszu i będzie uroczyste posiedzenie Senatu, zaplanowane na 24 marca, w 70. rocznicę rozpoczęcia zajęć w powojennym konserwatorium. Podczas uroczystości tytuł doktora honoris causa otrzyma światowej sławy kompozytor i pianista prof. Zygmunt Krauze od wielu lat związany z łódzką Akademią.

- To wyjątkowa okazja do świętowania, ponieważ łódzka Akademia Muzyczna była pierwszą spośród polskich uczelni muzycznych, które powstały po wyzwoleniu kraju spod okupacji hitlerowskiej - podkreśla prof. dr hab. Cezary Sanecki, Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi. Łódzka Akademia była też pierwszą szkołą wyższą, która po wojnie rozpoczęła w Łodzi działalność dydaktyczną. Stało się to możliwe dzięki staraniom grupy łódzkich pedagogów, którzy przyczynili się do reaktywacji Konserwatorium Muzycznego Heleny Kijeńskiej-Dobkiewiczowej, działającego w Łodzi w latach 1911-39.

Tytuł doktora honoris causa dla prof. Zygmunta Krauze (na zdjęciu) 24 marca br. podczas jubileuszowego posiedzenia Senatu w Sali Koncertowej Akademii tytuł doktora honoris causa otrzyma charyzmatyczny artysta prof. Zygmunt Krauze - wybitny kompozytor, pianista i pedagog od wielu lat prowadzący w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę kompozycji. - Jest twórcą wszechstronnym, obok form tradycyjnych uprawia gatunki awangardowe: performance, instalacje i aranżacje przestrzenne - wymienia dr hab. Ewa Kowalska-Zając, dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej. - Profesor stworzył oryginalny styl muzyczny inspirowany malarstwem Strzemińskiego, a o randze jego twórczości świadczą wykonania jego kompozycji na całym niemal świecie oraz liczne nagrody i odznaczenia, m.in.: francuska Legia Honorowa i tytuł Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres. W 2012 roku Zygmunt Krauze został nagrodzony Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii osobowość roku, zaś w maju 2014 Narodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie przyznał mu doktorat honoris causa. Na finał uroczystości zaplanowano prezentację audiowizualną pt. "Unizm i sensualizm w muzyce Zygmunta Krauze" oraz wykonanie jego "Kwintetu fortepianowego".

Posiedzenie Senatu będzie również okazją do uroczystej promocji doktorów sztuki oraz wręczenia dyplomów doktora habilitowanego sztuki. Dyplomem "Primus in artibus" zostanie uhonorowany najlepszy absolwent Akademii w minionym roku akademickim. Wyróżnienie za rok 2013/2014 odbierze saksofonistka Aleksandra Mańkowska - absolwentka z klasy dra hab. Pawła Gusnara.

Spotkanie z absolwentami, spektakle i wykłady

Program tegorocznego "Święta Uczelni" łódzkiej Akademii Muzycznej obfituje w wydarzenia artystyczno-naukowe. Jako promotora doktoratu honoris causa łódzka Akademia gościć będzie światowej sławy kompozytora Louisa Andriessena, który w środę 25 marca wygłosi wykład ilustrowany poświęcony swojej twórczości. Zaplanowany został również wykład o operach Zygmunta Krauze (24 marca), który przedstawi dr hab. Irina Nikolska, rosyjski muzykolog, autorka prac poświęconych muzyce współczesnej, od lat zaprzyjaźniona z polskim środowiskiem muzycznym.

Obchody 70-lecia łódzkiej Akademii rozpoczną się w poniedziałek 23 marca "Salonem Absolwentów". Bohaterką spotkania będzie m.in. ceniona śpiewaczka i pedagog prof. Adela Winiarska-Skrzynecka, której artystyczna biografia splata się z historią łódzkiej uczelni od 1945 roku, kiedy to rozpoczęła naukę w tutejszym Konserwatorium Muzycznym. Udział w spotkaniu zapowiedział również znany kompozytor i pianista Włodzimierz Korcz, autor wielu przebojów, w tym napisanego specjalnie dla Akademii Muzycznej w Łodzi musicalu "Łódź Story", którego prapremierę uczelnia przygotowała z wielkim sukcesem w 2013 roku. Rozmowę z artystami, z udziałem publiczności, dopełnią muzyczne prezentacje studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego.

Młodzi śpiewacy będą również wykonawcami szkicu do spektaklu na motywach dramatu Federica Garcii Lorki "Dom Bernardy Alba", autorskiego projektu Hanny Chojnackiej, która przygotowuje go od strony inscenizacyjnej i reżyserskiej, według własnego scenariusza. Zaplanowano dwa spektakle: 24 marca (premiera) i 27 marca.

70-lecie Łodzi Akademickiej

"Święto Uczelni" Akademii Muzycznej jest częścią obchodów 70-lecia Łodzi Akademickiej. Główna część obchodów jubileuszu wszystkich uczelni państwowych w Łodzi odbędzie się w maju br. Honorowy patronat nad Jubileuszem Łodzi Akademickiej objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

O Akademii Muzycznej w Łodzi

W ciągu 70 lat swego istnienia Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi niezmiennie odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu życia muzycznego miasta i regionu. Na czterech wydziałach i kilkudziesięciu specjalnościach wykonawczych i teoretycznych studiuje tutaj każdego roku ponad 650 osób (studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie i podyplomowe). W bieżącym roku akademickim w programie studiów pojawiły się nowe kierunki i specjalności, takie jak: dyrygentura, wokalistyka estradowa i musical. Od następnego roku nowościami będą: muzyka w mediach, kompozycja muzyki filmowej, muzyka kościelna, instrumenty jazzowe (fortepian, skrzypce, saksofon, trąbka, puzon, gitara, gitara basowa, kontrabas, perkusja) na studiach I stopnia oraz choreografia na studiach II stopnia. Wzbogacanie oferty dydaktycznej jest możliwe m.in. dzięki rozwijającej się infrastrukturze uczelni. W październiku 2013 r. została otwarta nowo wybudowana Sala Koncertowa ze znakomitą akustyką, wysokiej klasy systemem do nagłaśniania i nagrywania dźwięku, profesjonalnym studiem nagrań i bogatym zapleczem dydaktycznym. Z początkiem roku akademickiego 2014/2015 oddano do użytku nowoczesny budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej. Trwają prace konserwatorsko-remontowe w głównej siedzibie Akademii - 100-letnim pałacu Karola Poznańskiego, dzięki którym w zabytkowych wnętrzach powstanie nowoczesna przestrzeń koncertowa do organizacji przedsięwzięć naukowych i artystycznych. Bogaty kalendarz wydarzeń w Akademii wypełniają głównie: koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne, przedstawienia operowe, międzynarodowe konkursy muzyczne oraz sesje i konferencje.

***

Kalendarz imprez jubileuszowych w skrócie

23 marca, poniedziałek, godz. 18.00, Sala kameralna, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Salon Absolwentów: spotkanie z prof. Adelą Winiarską-Skrzynecką i Włodzimierzem Korczem

24 marca, wtorek, godz. 11.00, Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a, wstęp z zaproszeniami

Uroczyste posiedzenie Senatu połączone z nadaniem tytułu doctora honoris causa prof. Zygmuntowi Krauze (przed uroczystością performance "Interakcje 1", godz. 10.30)

24 marca, wtorek, godz. 16.00, Sala wykładowa, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Irina Nikolska: wykład ilustrowany pt. "Opery Zygmunta Krauze - problem indywidualizacji gatunku"

24 marca, wtorek, godz. 18.00, Sala koncertowa, ul. Żubardzka 2a, bezpłatne wejściówki

Szkic do spektaklu na motywach dramatu Federica Garcii Lorki "Dom Bernardy Alba"

(powtórzenie 27 marca)

25 marca, środa, godz. 10.30, Sala wykładowa, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Louis Andriessen: wykład ilustrowany pt. "O mojej twórczości"

Zygmunt Krauze

Kompozytor o indywidualnym i rozpoznawalnym stylu muzycznym ukształtowanym pod wpływem malarstwa Władysława Strzemińskiego i analogicznie nazwanym unizmem.

Studia kompozycji w PWSM w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) uzupełnił w Paryżu u Nadii Boulanger. Początkiem jego światowej kariery pianistycznej była I nagroda zdobyta na Międzynarodowym Konkursie dla wykonawców muzyki współczesnej "Gaudeamus" w Holandii (1966).

W roku następnym utworzył zespół kameralny "Warsztat Muzyczny" specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Jego repertuar zasiliło specjalnie napisanymi utworami ponad 100 kompozytorów (m.in. H. M. Górecki, W. Kilar, L. Andriessen, E. Denisow, N. Feldman, L. Hiller, M. Kagel). "Warsztat" działał 25 lat i dał około 300 koncertów na całym świecie. Artysta występował również solo i z orkiestrami w wielu znaczących salach koncertowych od Meksyku do Tokio, grając kompozycje własne oraz utwory Chopina w postaci oryginalnej i własne parafrazy na ich temat, używając również - na recitalach bi-fortepianowych - instrumentu preparowanego na sposób cage'owski. Jego autorskim pomysłem jest specjalna technika gry bezpośrednio na strunach fortepianu za pomocą kamieni i metalowego prętu, przynosząca bogatą paletę brzmień (najpełniejsze zastosowanie w "Stone Music").

Kompozycje Zygmunta Krauze obejmują obszerny katalog gatunków muzycznych, łącznie z eksperymentalnymi performance'ami i kompozycjami architektoniczno-przestrzennymi.

Jest autorem kilku oper, których libretta wywodzą się z dzieł Corneille'a, Wyspiańskiego, Gombrowicza, Kajzara, Różewicza. Dzieła te wystawiano na deskach teatrów Warszawy, Wrocławia, Hamburga, Paryża, Mannheim, Tuluzy.

Zygmunt Krauze jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Prowadzi kursy kompozytorskie i seminaria w licznych ośrodkach Europy, Ameryki Północnej i Azji. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich.

W 1982 roku na zaproszenie Pierre'a Bouleza objął funkcję doradcy muzycznego paryskiego IRCAM. W Paryżu współpracował z prowadzonym przez Jorge Lavellego Théâtre National de la Colline, tworzył cotygodniowe audycje radiowe propagujące muzykę współczesną. Serię filmów edukacyjnych o podobnym charakterze stworzył w latach 80. dla Telewizji Polskiej.

Pełnił wiele kierowniczych funkcji w polskich i zagranicznych stowarzyszeniach muzycznych. Był prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM/SIMC), prezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej oraz Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.

Uzyskał liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, w tym: tytuł Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres przyznany przez Rząd Francuski (1984), Złoty Krzyż Zasługi (2004), Officier de la Legion d'Honneur przyznany przez Prezydenta Francji (2007) i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014). Otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji