Artykuły

Białystok. Premiera i obchody Dnia Lalkarstwa

Cudowna lampa Aladyna, orientalny świat w całej krasie, przyprawy, humor, zmiany akcji - wszystko to w weekend (21-22.03) w Białostockim Teatrze Lalek.

Najnowsza premiera to baśń przede wszystkim dla małych, ale i dużych. W niedzielę przypadają też Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa

Premiera "Cudownej lampy Aladyna" - w sobotę o godz. 16, spektakl będzie można też zobaczyć w niedzielę o godz. 14 oraz w nadchodzącym tygodniu.

Mistrz słowa, Bolesław Leśmian, dawno temu napisał po swojemu znaną i piękną historię. W wiele lat później, czarodziej teatru, Jan Wil-kowski, sporządził z niej świetną sztukę. A nasi lalkarze pod wodzą węgierskiego reżysera Andrasa Veresa - właśnie ją przygotowali.

- "Cudowna lampa Aladyna" jak każda klasyczna baśń ma tyle wersji, ilu opowiadaczy. My pokusiliśmy się o tekst największego polskiego czarodzieja teatru lalek - Jana Wilkowskiego. Baśń naszego Bajarza skrzy się dowcipem, obdarowuje szczodrze mądrościami i zaskakuje niezwykłymi zwrotami akcji. A jeśli dodać do tego szczyptę pachnących egzotyką, kolorowych przypraw, o jakie zatroszczyli się nasi węgierscy twórcy - otrzymamy pewny przepis na piękną, niezapomnianą i magiczną baśń - zapraszają białostoccy lalkarze.

Andras Veres na tworzeniu bajecznego egzotycznego klimatu się zna, z białostockim zespołem też już pracował - w 2008 roku reżyserował u nas spektakl "Sindbad".

Wtedy towarzyszył mu scenograf Szilard Boraros, i tak jest i tym razem. Veres zna Białystok - tu wszak studiował, bardzo dobrze włada też językiem polskim. - Kiedyś pracowałem w węgierskim teatrze lalek jako aktor, a właściwie człowiek od wszystkiego. Zainteresowała mnie reżyseria lalek, w moim kraju jednak szkoły przygotowującej do tego zawodu nie ma. Najbliższa jest w Pradze i Białymstoku - opowiadał kiedyś nam reżyser. Wybrał Białystok, bo -jak mówi - polski teatr go urzekł: "Są w nim zawsze różne znaki i tajemnice, które trzeba rozwiązać". Po roku nauki języka w tzw. zerówce w Warszawie (szkoła dla cudzoziemców, uczących się polskiego) przyjechał do Białegostoku na wydział reżyserii Akademii Teatralnej. O muzykę do spektaklu zadbał Bogdan Szczepański. Scenografia Borarosa jest drewniana, wśród niej aktorzy uwijają się z marionetkami. Na scenie pojawią się tacy aktorzy BTL, jak: Alicja Bach, Grażyna Kozlowska, Agnieszka Sobolewska, Jacek Dojlidko, Artur Dwulit, Zbigniew Litwińczuk, Krzysztof Piłat, Mateusz Smaczny, Paweł S. Szymański

Najbliższe spektakle: sobota (21.03), godz. 16, niedziela (22.03), godz. 14, wt.-pt. (24-27.03), godz. 10-12

Spektakl zbiega się z obchodami Światowego Dnia Lalkarstwa. W programie przewidziano spektakle, wręczenie nagród, spotkanie absolwentów wydziału lalkarstwa, pokazy studenckie.

**

ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA

niedziela (22.03)

godz. 11 - powitanie, zwiedzanie wydziału sztuki lalkarskiej (ul. Sienkiewicza 14)

*

godz. 12 - pokaz studentów

*

godz. 14 - spektakl "Cudowna lampa Aladyna" (Białostocki Teatr Lalek, ul. Kalinowskiego 1); po spektaklu: orędzie z okazji obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa, wręczenie "Henryków" (ZASP)

*

ok.godz.16 - "Współczesny Teatr Lalek" - dyskusja

8

godz. 18 -spektakl "Jaśniepanienka"

*

godz. 20 - spotkanie absolwentów - koncert "Dla kontrastu" (Zmiana Klimatu, ul. Warszawska 6, budynek pierwszej siedziby BTL).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji