Artykuły

Światła na widza

Po wielkim sukcesie przedstawienia "Seks, prochy i rock'n'roll" Teatr im. Stefana Jaracza (Łódź, ul. Jaracza 27) zaprosi jutro o godz. 19 na premierę kolejnej sztuki napisanej przez Erica Bogosiana. Tym razem spółka autorska Jacek Orłowski (reżyser) i Bronisław Wrocławski (aktor) zaprezentuje monodram "Czołem wbijając gwoździe w podłogę".

Nowa propozycja jest pewnego rodzaju kon­tynuacją "Seksu" - sztuka składa się również z kilku scen-monologów. Ta sama jest zasada konstrukcji spektaklu i tok myślenia dramatur­ga, ale od strony inscenizacyjnej Jacek Orłowski zapowiada odmienne ujęcie tematu.

- Nie chcemy powtarzać raz sprawdzonego schematu. Korzystając z podobnego materiału, staramy się opowiedzieć zupełnie inną historię, wykreować nowy świat - powiedział "Bywalco­wi" reżyser. - W "Seksie" oglądaliśmy dalekie obrazki ze świata, teraz chciałbym się przyjrzeć widzom, na nich odwracam reflektory. Kolejne postacie kreowane przez Bronisława Wrocław­skiego będą reprezentowały postawy ludzi z pu­bliczności, zastanawiamy się jacy oni są, co my­ślą, z jakimi problemami się borykają.

Bogosian z zasady w swych tekstach progra­muje reakcje publiczności i na nich buduje kolej­ne sceny. W obecnej realizacji autorzy chcą wy­korzystać doświadczenia i reakcje, z jakimi spo­tykali się podczas wystawień poprzedniego ty­tułu. Pokaz premierowy ma być bazą, która bę­dzie ewoluować w konfrontacji z widzami. W ko­lejne wieczory zadaniem Bronisława Wrocław­skiego będzie pewnego rodzaju improwizacja, uzależniona od rodzaju i nastawienia publicz­ności, która danego dnia zasiądzie w teatrze.

W "Seksie" nie było pokazanych postaw inte­ligencji. Tym razem Bronisław Wrocławski bę­dzie grał m.in. przeciętnego biznesmena, arty­stę szukającego sensu tworzenia oraz przedsta­wiciela klasy średniej poszukującego niezależ­ności i wewnętrznego spokoju, który zakłócają mu problemy otaczającego świata.

- Pokazujemy postawy ludzkie i sposoby po­szukiwania własnego ja. Moi bohaterowie zwie­rzają się publiczności ze swych pomysłów na ży­cie - zdradza Bronisław Wrocławski.

Bogosian nie tworzy typowego, metaforycz­nego teatru, ale bezpośrednio atakuje otacza­jącą rzeczywistość przewrotnym i ironicznym językiem. Podważa, dotyka, rozbija, wyśmie­wa ustalone przekonania i rzeczy święte, raz ustalone. Nie daje przy tym recept jak należy postępować, ale prezentuje krytyczny stosu­nek do świata.

Trzy lata temu, kiedy Orłowski przygotowy­wał "Seks, prochy i rock'n'roll", tekst Bogosia­na był zbyt amerykański - trzeba go było do­stosowywać do polskich realiów. Od tamtego czasu nasza rzeczywistość na tyle zbliżyła się do sytuacji opisanych przez dramaturga, że kolejna sztuka nie wymagała już przeróbek. Publiczność przywykła do szokujących sytu­acji i języka tego autora. Łódzki "Seks" grano już w Teatrze im. S. Jaracza ponad 250 razy, a przygotowane przez Orłowskiego i Wrocław­skiego "Talk Radio" w warszawskim Teatrze Studio pokazano 60 razy.

Po raz kolejny inscenizacja sztuki obywa się bez udziału scenografa. Skromne dekoracje, ko­stiumy oraz rekwizyty reżyser i aktor dobierają sami.

- Najważniejsze będą transformacje scenicz­ne aktora, cała reszta jest tylko dodatkiem do przedstawienia - zapowiada reżyser.

Wprowadzenie do repertuaru nowej sztuki Bogosiana nie oznacza pożegnania z "Sek­sem". Licencja na ten ostatni tytuł została przedłużona i widzowie będą mogli konfronto­wać ze sobą obie inscenizacje.

Eric Bogosian

Amerykański dramaturg, aktor i punkowy piosenkarz ormiańskiego pochodzenia. Uro­dził się 24 kwietnia 1953 r. w Woburn w sta­nie Massachusetts, na stałe mieszka w No­wym Jorku. Jest twórcą i prezenterem szoku­jących monodramów satyrycznych, w których portretuje sobie współczesnych. Jako showman występuje na scenach off-Broadway i podróżuje po Stanach Zjedno­czonych. Nazywany jest skandalistą i mi­strzem transformacji. Napisał m.in. sztuki "Seks, prochy i rock'n'roll", "subUrbia" i "Czołem wbijając gwoździe w podłogę". Za ada­ptację filmową własnej sztuki "Talk Radio" (wyreżyserowanej przez Olivera Stone'a) do­stał w 1989 r. Srebrnego Niedźwiedzia na Fe­stiwalu Filmowym w Berlinie. Jako aktor wy­stąpił w kilkunastu filmach, m.in. w "Under Siege 2" (reż. Steven Segal) i "Deconstructing Harry" (reż. Woody Allen). Był współscenarzystą serialu Stevena Spielberga "High incident". Razem z Frankiem Zappą nagrał płytę "Blood on the Canvas".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji