Artykuły

Warszawa. Gombrowicz w Le Madame

Codziennie w Klubie Le Madame, do piątku włącznie [23 grudnia], o godz. 19.30 można oglądać "Zbrodnię z premedytacją" według opowiadania Witolda Gombrowicza z debiutanckiego zbioru "Pamiętnik z okresu dojrzewania".

Utwór mówi o tym, jak podejrzenia pewnego sędziego śledczego wpędziły w poczucie winy niewinnych ludzi. Zaadaptował go na scenę reżyser Rafał Sisicki.

- Przez cały drugi rok studiów reżyserskich rozmawialiśmy o Gombrowiczu - powiedział "Rzeczpospolitej" Rafał Sisicki. - O tym, co wniósł do sztuki teatru i jak opisuje ludzi. Było to dla mnie drugie tak gruntowne spotkanie z tym autorem, gdyż na studiach aktorskich pisałem o nim pracę magisterską. Na trzecim roku reżyserii wziąłem więc na warsztat jeden z jego wcześniejszych utworów. Comnie do tego skłoniło? Kiedyś moi znajomi pół żartem, pół serio zaczęli zwracać się do mnie per panie reżyserze. Bezwiednie zacząłem wchodzić w wyznaczoną mi rolę. Nagle zorientowałem się, że tkwię w narzuconej mi sytuacji. O tym właśnie opowiada "Zbrodnia z premedytacją".

Zakompleksiony sędzia śledczy wchodzi w pewien układ personalno-towarzyski i z racji urzędu narzuca wszystkim swój punkt widzenia. Prowadzi to do absurdu. Sędzia udowadnia zbrodnię, która nie została popełniona. Uzasadnienie jest jednak tak przekonujące, że... trzeba jej dokonać. - W życiu podobne przypadki - oby nie tak drastyczne - też się zdarzają. Zaczynamy coś udawać, choćby po to, żeby nie wyjść z konwencji. Szkoda,że nie myślimy o skutkach - dodaje reżyser spektaklu.

Przedstawienie Sisickiego to pastisz konwencji kryminału, na poły z psychologicznym thrillerem, z intrygą utrzymującą uwagę widza w ciągłym napięciu. Prawdziwa gratka zarówno dla widza przygotowanego na odbiór przedstawienia z pewnym przesłaniem intelektualnym, jak i szukającego odprężającej rozrywki. Widowisko zostało przygotowane przez Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej we współpracy ze Stowarzyszeniem Drama.

Występują Zbigniew Konopka jako Śledczy oraz Jolanta Wołłejko, Agata Stawarz, Arkadiusz Detmer i Michał Piela.

Przed czwartkowym spektaklem, o godz. 19.00, odbędzie się wręczenie nagród laureatom II Konkursu Dramy na Polską Sztukę Współczesną (edycja 2005).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji