Artykuły

Gdynia. Dziś wręczenie kulturalnych Galionów

Zdjęcia z lotu ptaka, poruszający spektakl czy zaskakująca wystawa - które z tych dzieł było najciekawszym dokonaniem gdyńskich artystów w tym roku? Będzie się tego można dowiedzieć podczas gali miejskiej nagrody kulturalnej, Galionów Gdyńskich. Na razie Kapituła ujawniła nominacje w poszczególnych kategoriach.

Galiony Gdyńskie przyznawane są w trzech kategoriach: kreacja artystyczna, animacja kultury i debiut artystyczny. W każdej z nich Kapituła Nagrody wskazała trójkę twórców nominowanych za wybitne osiągnięcia dla gdyńskiej kultury w ubiegłym roku.

Nagrodę za kreację artystyczną mają szansę otrzymać: Kacper Kowalski, Grzegorz Chrapkiewicz i autorzy wystawy "Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym": Andrzej Szczerski, Jacek Friedrich, Gary Johanson, Anita Wasik i Marek Zygmunt.

Kowalski to artysta fotograf, który znalazł sobie bardzo oryginalny sposób na robienie zdjęć: fotografuje "z lotu ptaka", a dokładniej - z motolotni. Dzięki temu uzyskuje zupełnie niecodzienną perspektywę, z której świat wygląda zupełnie inaczej niż z dołu, czasem bardzo zaskakująco. Ten pomysł przyniósł mu już sporo wysokich ocen i nagród, na czele z prestiżowym laurem World Press Photo. Niedawno wydał swój pierwszy album, przygotowany we współpracy z Agnieszką Jacobson-Cielecką i Edgarem Bąkiem.

Chrapkiewicz jest aktorem, reżyserem i pedagogiem, który ma w dorobku bardzo długą listę spektakli przygotowywanych na scenach Trójmiasta, m.in.: "Nie teraz kochanie" w Teatrze Wybrzeże, "O co biega?" w Teatrze Muzycznym w Gdyni czy "Wesele Figara" w Operze Bałtyckiej. W 2014 roku zrealizował w Centrum Kultury w Gdyni przedstawienie "Piaskownica" na podstawie dramatu Michała Walczaka.

Autorom poświęconej Gdyni wystawy udało się zgromadzić nigdy do tej pory nie pokazywane materiały ikonograficzne z zagranicznych archiwów, które pozwoliły pokazać miasto z nietypowej strony.

O nagrodę w kategorii "animacja kultury" będą walczyć: Paweł Huelle i zespół redakcyjny kwartalnika artystycznego "Bliza", Tomasz Podsiadły i Stowarzyszenie Traffic Design. "Bliza" to pierwszy w historii Gdyni magazyn artystyczny. W kolejnych, tematycznych numerach wydawanego przez miasto kwartalnika znaleźć można teksty czołowych polskich publicystów i eseistów.

Podsiadły to aktor, reżyser i instruktor teatralny, autor i realizator projektu "Scena 138", czyli zajęć teatralnych dla utalentowanych amatorów. Ubiegłoroczny spektakl przygotowany w ramach tych warsztatów, "Śpiąca królewna", zdobył pierwszą nagrodę na 11 Ogólnopolskim Konkursie Teatrów Amatorskich Melpomena w Środzie Wielkopolskiej, a trzech uczestników zajęć pomyślnie zdało egzaminy do szkół aktorskich.

Stowarzyszenie Traffic Design organizuje festiwal o tej samej nazwie i mocno przyczynia się do poprawy wizualnego oblicza Gdyni poprzez takie działania jak m.in.: rewitalizacja szyldów sklepowych czy ozdobienie peronu SKM w Redłowie.

W kategorii "debiut artystyczny" nominowani zostali: Piotr Srebrowski, Paweł Osicki i zespół State Urge.

Srebrowski to aktor i lalkarz, współpracujący z trójmiejskimi scenami offowymi. W 2014 roku zadebiutował jako reżyser, przygotowując na scenie Teatru Gdynia Główna przedstawienie zatytułowane "Wielkie ciasto", oparte na opowiadaniu Tolkiena.

Osicki to wokalista, perkusista i producent, znany m.in. ze składu grupy Pogodno. W ubiegłym roku przygotował album "Pąki białych róż", na który trafiły współczesne wersje dawnych piosenek patriotycznych i ludowych. W sesji nagraniowej wzięli udział m.in.: Stanisław Soyka i Sławomir Jaskułke.

State Urge to zespół grający muzykę czerpiącą na równi z dokonań rocka progresywnego, jak i alternatywnego. Właśnie ukazała się jego długogrająca płyta, zatytułowana "Confrontation".

Dodatkowy laur władze miasta chcą przyznać firmom, które w ubiegłym roku zasłużyły się wyjątkowo w dziedzinie sponsorowania działalności kulturalnej. Mają na niego szanse: Fundacja PGNiG S.A. im. Ignacego Łukasiewicza, za wsparcie cyklu warsztatów i koncertów jazzowych w Caffe Anioł, firma Allcon za finansowanie nominowanej w kategorii "kreacja" wystawy "Narodziny Miasta" oraz P.H.U. Auto-Mobil sp. z o.o. za sponsorowanie Centrum Kultury.

Uroczysta Gala, podczas której wręczone zostaną laury we wszystkich kategoriach oraz piąta, honorowa Nagroda Artystyczna Prezydenta Gdyni za całokształt pracy artystycznej, odbędzie się w poniedziałek, 2 marca w klubie Atlantic w Gdyni. Laureaci nagród w kategoriach "kreacja artystyczna" i "animacja kultury", oprócz statuetki odbiorą nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł, a nagrodzony debiutant - 2,5 tys. zł. Nagrody przyznawane są od 1995 roku, o tym, kto je otrzyma decyduje Kapituła, która w tym roku obradowała w składzie: Marek Stępa, Maja Wagner, Karin Moder, Larry Okey Ugwu, Iwona Borawska i Jarosław Wojciechowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji