Artykuły

Warszawa. "Dziady" w Cytadeli

Gdzie w Warszawie można wystawić "Dziady"? Szczepan Szczykno, który właśnie przygotowuje inscenizację dramatu Mickiewicza, uważa, że w murach Cytadeli [na zdjęciu].

W tej niekonwencjonalnej przestrzeni w starym forcie Sokolnickiego 30 grudnia odbędzie się premiera widowiska "Dziady-Cytadela". Szczepan Szczykno uważa, że w byłym rosyjskim więzieniu dla Polaków "Dziady" mogą zabrzmieć zupełnie inaczej niż na tradycyjnej scenie. Być może dotkliwiej. - W tych murach zapisana jest historia - mówi reżyser.

Nie byłoby spektaklu, gdyby nie profesor Maria Janion i jej badania nad twórczością Adama Mickiewicza.

- Poszliśmy śladami interpretacji profesor Marii Janion - wyjaśnia Szczepan Szczykno. - Mierzymy się z polskim rozumieniem patriotyzmu, zdrady narodowej oraz naszymi wielkimi mitami: Matki Polki, świętej ofiary za Ojczyznę. Próbujemy odczytać "Dziady" poprzez biografię Mickiewicza. Nasz spektakl to też opowieść o tym, jak umierają młodzi.

Gustawa-Konrada zagra młody aktor Marek Żerański, aktor, którego kilka lat temu mogliśmy oglądać w kontrowersyjnym spektaklu "Shopping & Fucking" przygotowanym przez Towarzystwo Teatralne w Teatrze Rozmaitości.

- Długo myśleliśmy o odtwórcy głównej roli, odbył się nawet casting - opowiada reżyser. - Zależało mi na aktorze, który zagrałby bardzo współcześnie. Chciałbym, aby monolog Konrada był głosem młodych ludzi dzisiaj.

W przedstawieniu wezmą też udział m.in. Dorota Landowska (Pani Rollison) i Krzysztof Stelmaszyk (Nowosilcow).

Spektakl inauguruje działalność Studia Teatralnego im. Ireny Solskiej.

- Irena Solska jako patronka jest dla nas bardzo cenna i dopingująca - wyjaśnia Szczepan Szczykno, współtwórca Studia. - W latach 30. aktorka założyła prywatny Teatr im. Stefana Żeromskiego. Teatr, który powstał jako dzielnicowy, stał się szybko jednym z najciekawszym w dwudziestoleciu awangardowym teatrem eksperymentalnym.

Studio im. Solskiej ma ożywić teatralnie Żoliborz. Widowisko "Dziady-Cytadela" pokazane zostanie na razie tylko raz, ale na wiosnę jego twórcy zamierzają do niego wrócić. W planach mają kolejne spektakle. Reżyser nie zdradza jeszcze tytułów. Wyjaśnia tylko: - Cytadela prowokuje do zajęcia się klasyką.

"Dziady" Adama Mickiewicza. Reż. Szczepan Szczykno. Scenografia: Agnieszka Zawadowska, kostiumy: Monika Sudół, muzyka: Jan Komar, światło: Jacqueline Sobiszewski. Premiera (30 grudnia), Cytadela (Czarnieckiego 51, fort VI, fort Sokolnickiego, park im. Stefana Żeromskiego)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji