Artykuły

Opole. Nominacje do Złotych Masek

Sześć Złotych Masek w pięciu kategoriach przyzna w tym roku marszałek województwa artystom pracującym na opolskich scenach z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

W środę komisja konkursowa ogłosiła nominacje do nagród za szczególne osiągnięcia artystyczne minionego roku w opolskich teatrach.

Do nagrody za spektakl roku nominowano "Szklaną menażerię" [na zdjęciu] z Teatru Kochanowskiego, "Liściki na wiatr" oraz "35 maja" - oba z Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.

W kategorii reżyseria nominacje otrzymali: Piotr Cieplak za "Liściki na wiatr" i Krystian Kobyłka za "Waiting for the rain" (oba w Lalkach) oraz Jacek Poniedziałek za "Szklaną menażerię" w Kochanowskim.

Za scenografię nominowani zostali: Paweł Hubićka ("35 maja" w Lalkach) oraz artyści Kochanowskiego: Tomasz Konina i Joanna Jaśko-Sroka (scenografia i kostiumy do "Opowieści z Narnii") oraz Julia Kornacka (kostiumy do "Rękopisu znalezionego w Saragossie").

Najwięcej - aż 6 nominacji do Złotych Masek - przyznano w kategorii aktorstwo.

Za rolę żenską otrzymały je dwie aktorki Kochanowskiego grające w "Szklanej menażerii": Grażyna Misiorowska (Amanda) i Grażyna Rogowska (Laura) oraz Barbara Lach z Lalek za rolę Ośmiornicy w "Liścikach na wiatr".

Trzy najlepsze męskie kreacje minionego roku zdaniem komisji stworzyli: dwaj aktorzy OTLiA w "Liścikach na wiatr i "35 maja" - Łukasz Bugowski i Krzysztof Jarota oraz Łukasz Schmidt z Kochanowskiego jako Antoni w "Szalonych nożyczkach" i Piotr/Faun w "Opowieściach z Narnii".

O nagrodę za muzykę ubiegać się będą: Sambor Dudziński ("Waiting for the rain"), Piotr Klimek ("Liściki na wiatr") i Andrzej Strzemżalski ("Opowieści z Narnii"). Jury podkreśliło, że wybór w tej kategorii jest najtrudniejszy, bo wszystkie trzy kompozycje prezentują najwyższy poziom.

Nagrody dla artystów teatru przyznają marszałkowie województw opolskiego i śląskiego. W tym roku Gala Złotych Masek odbędzie się 30 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach.

Po raz pierwszy dwie opolskie Złote Maski ufunduje prezydent Opola. Gospodarz miasta włączy się też w finansowanie Opolskich Konfrontacji Teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji