Artykuły

Września. Główna nagroda Prowincjonaliów dla filmu "Bogowie"

Film Łukasza Palkowskiego "Bogowie" został uhonorowany główną nagrodą dla najlepszego filmu fabularnego na zakończonym w nocy z soboty na niedzielę we Wrześni (Wielkopolskie) Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.

Festiwal, który rozpoczął się w środę zorganizowano po raz 22. Widzowie przez kilka dni mogli obejrzeć ponad 50 filmów.

O nagrodach, drewnianych statuetkach Jańcia Wodnika, duchowego patrona imprezy, wiejskiego filozofa i uzdrowiciela, który został bohaterem filmu Jana Jakuba Kolskiego, każdego roku decydują widzowie.

Jak przekazał PAP dyrektor festiwalu Rafał Górecki, nagrodę za najlepszą kreację męską otrzymał Tomasz Kot za rolę w filmie "Bogowie" (na zdjęciu).

Jańcia Wodnika za najlepszą rolę kobiecą przyznano Jowicie Budnik za rolę w firmie "Jeziorak" w reżyserii Michała Otłowskiego.

Nagrodę honorową tegorocznej edycji Prowincjonaliów przyznano reżyserowi Jerzemu Gruzie, twórcy takich seriali jak "Czterdziestolatek" i "Wojna domowa".

Gruza został uhonorowany "za pionierskie i kreacyjne podejście do serialu telewizyjnego, za umiejętne łączenie kolejnych pokoleń poprzez sztukę, za wnikliwe portretowanie społecznych i obyczajowych przemian, za ironiczny i zarazem ciepły dystans do świata ludzkich pragnień i przywar".

Nagroda za zdjęcia powędrowała do Marcina Koszałki za zdęcia do obrazu "Zbliżenia" w reżyserii Magdaleny Piekorz. Film ten został też doceniony za najlepszą muzykę - nagrodę otrzymał Adrian Konarski.

Za najlepszy film dokumentalny uznano "Wyślę wam kartkę" Anny Dudy-Ziętek.

Najlepszym krótkometrażowym filmem fabularnym został "Mały palec" w reżyserii Tomasza Cichonia.

Największym odkryciem festiwalu została Maria Blandzi za rolę w filmie Jan Jakuba Kolskiego "Serce, Serduszko".

Nagrodę dziennikarzy otrzymał reżyser Marcin Krzyształowicz za produkcję "Pani z przedszkola". Z kolei specjalną nagrodę organizatorów przyznano australijskiej reżyserce Sophii Turkiewicz za "Niegdyś moja matka".

Prowincjonalia to przegląd promujący wartościowe filmy fabularne, telewizyjne i dokumentalne o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej.

Laureatami nagrody honorowej w poprzednich latach byli m.in.: Jan Jakub Kolski, Krystyna Feldman, Franciszek Pieczka, Andrzej Kondratiuk, Kazimierz Kutz, Kazimierz Karabasz i Sylwester Chęciński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji