Artykuły

TVP Kultura. Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski

3 marca o godz. 20.30 telewizyjna wersja "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" w inscenizacji Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie zainauguruje Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski w TVP Kultura to nowy cykl rejestracji lub transmisji bieżących spektakli teatralnych granych w teatrach w całej Polsce. Co najmniej raz w miesiącu, we wtorkowym paśmie Teatru Telewizji, TVP Kultura wyemituje bądź dokona transmisji przedstawienia z repertuaru wybranego teatru. Inicjatywa, realizowana wspólnie z lokalnymi samorządami i przy ich wsparciu, wpisuje się w obchody 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.

"Dwoje biednych Rumunów" to przedstawienie na podstawie komediodramatu Doroty Masłowskiej i w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Dorota Masłowska pod komediową warstwą sztuki, utkanej z zabawnych gagów i napisanej właściwym dla jej twórczości śmieszno-wulgarnym językiem, przemyca przykrą prawdę o społecznym wykluczeniu, problemach z własną tożsamością i samotności. Telewizyjna wersja przedstawienia różni się nieco od teatralnej - scenografię autorstwa Magdaleny Maciejewskiej w większości zastąpiły projekcje wideo, stanowiące tło wydarzeń.

Spektakl został doceniony na różnych festiwalach teatralnych. W 2013 roku przedstawienie otrzymało Nagrodę Główną na 8. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Rok później zakwalifikowano je do finału 20. Ogólnopolskiego Konkursu na Wstawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, gdzie za role aktorskie wyróżniono Agnieszkę Pawełkiewicz i Modesta Rucińskiego.

W spektaklu wystąpili: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Marcin Januszkiewicz i Modest Ruciński. Przedstawienie swoją premierę miało 16.09.2013 roku w Malarni Teatru Studio w Warszawie i pozostaje w repertuarze tego teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji