Artykuły

Łódź. W sobotę premiera spektaklu opartego na tekstach Osieckiej

Premierę spektaklu "Oś" opartego na tekstach i twórczości Agnieszki Osieckiej zaprezentuje w sobotę Teatr Powszechny w Łodzi. Przedstawienie, którego reżyserem jest Filip Gieldon, grane będzie na Małej Scenie teatru.

Zdaniem twórców spektaklu, interpretacje utworów tworzą zaskakujący i przejmujący obraz kondycji współczesnego człowieka. Ona i on szukają swoich "dźwięków" w miłości; uzależnieni od niej, pogubieni w poszukiwaniu drugiego człowieka, w próbie nawiązania dialogu.

Interpretacje utworów Osieckiej będzie można wysłuchać w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego - Marty Jarczewskiej oraz Arkadiusza Wójcika.

Agnieszka Osiecka urodziła się 9 października 1936 r. w Warszawie. Była m.in. pisarką, dziennikarką, reżyserem filmowym, a przede wszystkim autorką tekstów ponad 2 tys. piosenek. Wiele z nich, m.in. "Małgośka" przeszło do klasyki polskiej piosenki. W roku 1954 związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), dla którego napisała ponad 160 tekstów, m.in. "Piosenkę o okularnikach", "Widzisz mała" czy "Kochanków z ulicy Kamiennej" - to jedna z najpiękniejszych piosenek z łódzkim motywem.

Na pierwszym Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1963 r. jej "Piosenka o okularnikach", wykonywana wówczas przez Kazimierę Utratę, odniosła sukces otrzymując nagrodę indywidualną. Pierwszą autorską płytę - "Piosenki Agnieszki Osieckiej" - wydały Polskie Nagrania w 1967 r.

Zmarła 7 marca 1997 roku. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1997).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji